Premios - Critics Choice Awards - 2014-2024
Premios nacionales
- Premios Goya
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Czech Lion Awards
- Sun in a Net Awards
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Festivales de cine
- Festival Internacional de Cine de San Sebastián
- Sitges Film Festival
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Karlovy Vary International Film Festival (KVIFF)
- Zurich Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Ji.hlava International Documentary Film Festival
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Premios de la crítica
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Czech Film Critics Awards
Género (premio especial)
Anti-precios
2024 - 29th Critics' Choice Awards
Best Picture
Oppenheimer
Best Picture
- Oppenheimer
- Los que se quedan
- American Fiction
- Barbie
- El color púrpura
- Los asesinos de la luna
- Maestro
- Saltburn
- Vidas pasadas
- Pobres criaturas
Best Director
- Christopher Nolan (Oppenheimer)
- Greta Gerwig (Barbie)
- Yorgos Lanthimos (Pobres criaturas)
- Bradley Cooper (Maestro)
- Alexander Payne (Los que se quedan)
- Martin Scorsese (Los asesinos de la luna)
Best Actor
- Paul Giamatti (Los que se quedan)
- Leonardo DiCaprio (Los asesinos de la luna)
- Colman Domingo (Rustin)
- Cillian Murphy (Oppenheimer)
- Bradley Cooper (Maestro)
- Jeffrey Wright (American Fiction)
Best Actress
- Emma Stone (Pobres criaturas)
- Margot Robbie (Barbie)
- Sandra Hüller (Anatomía de una caída)
- Lily Gladstone (Los asesinos de la luna)
- Carey Mulligan (Maestro)
- Greta Lee (Vidas pasadas)
Best Supporting Actor
- Robert Downey Jr. (Oppenheimer)
- Robert De Niro (Los asesinos de la luna)
- Sterling K. Brown (American Fiction)
- Ryan Gosling (Barbie)
- Mark Ruffalo (Pobres criaturas)
- Charles Melton (Secretos de un escándalo)
Best Supporting Actress
- Da'Vine Joy Randolph (Los que se quedan)
- Emily Blunt (Oppenheimer)
- Danielle Brooks (El color púrpura)
- Jodie Foster (Nyad)
- America Ferrera (Barbie)
- Julianne Moore (Secretos de un escándalo)
Best Young Actor/Actress
- Dominic Sessa (Los que se quedan)
- Ariana Greenblatt (Barbie)
- Calah Lane (Wonka)
- Milo Machado Graner (Anatomía de una caída)
- Abby Ryder Fortson (Are You There God? It's Me, Margaret)
- Madeleine Yuna Voyles (The Creator)
Best Acting Ensemble
Best Original Screenplay
- Noah Baumbach, Greta Gerwig (Barbie)
- Samy Burch (Secretos de un escándalo)
- Alex Convery (Air)
- Bradley Cooper, Josh Singer (Maestro)
- Celine Song (Vidas pasadas)
- David Hemingson (Los que se quedan)
Best Adapted Screenplay
- Cord Jefferson (American Fiction)
- Kelly Fremon Craig (Are You There God? It's Me, Margaret)
- Andrew Haigh (Desconocidos)
- Christopher Nolan (Oppenheimer)
- Tony McNamara (Pobres criaturas)
- Eric Roth, Martin Scorsese (Los asesinos de la luna)
Best Cinematography
- Hoyte van Hoytema (Oppenheimer)
- Matthew Libatique (Maestro)
- Rodrigo Prieto (Barbie)
- Rodrigo Prieto (Los asesinos de la luna)
- Robbie Ryan (Pobres criaturas)
- Linus Sandgren (Saltburn)
Best Editing
- Jennifer Lame (Oppenheimer)
- William Goldenberg (Air)
- Nick Houy (Barbie)
- Yorgos Mavropsaridis (Pobres criaturas)
- Thelma Schoonmaker (Los asesinos de la luna)
- Michelle Tesoro (Maestro)
Best Score
- Ludwig Göransson (Oppenheimer)
- Jerskin Fendrix (Pobres criaturas)
- Michael Giacchino (La sociedad de la nieve)
- Daniel Pemberton (Spider-Man. Cruzando el multiverso)
- Robbie Robertson (Los asesinos de la luna)
- Mark Ronson, Andrew Wyatt (Barbie)
Best Song
- Barbie - "I'm Just Ken"
- Barbie - "Dance the Night"
- Barbie - "What Was I Made For?"
- Super Mario Bros: La película - "Peaches"
- Rustin - "Road to Freedom"
- Wish: El poder de los deseos - "This Wish"
Best Production Design
- Sarah Greenwood, Katie Spencer (Barbie)
- Suzie Davies, Charlotte Dirickx (Saltburn)
- Ruth De Jong, Claire Kaufman (Oppenheimer)
- Kris Moran, Adam Stockhausen (Asteroid City)
- Shona Heath, Zsuzsa Mihalek, James Price (Pobres criaturas)
- Jack Fisk, Adam Willis (Los asesinos de la luna)
Best Costume Design
- Jacqueline Durran (Barbie)
- Jacqueline West (Los asesinos de la luna)
- Lindy Hemming (Wonka)
- Francine Jamison-Tanchuck (El color púrpura)
- Holly Waddington (Pobres criaturas)
- David Crossman, Janty Yates (Napoleón)
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
- Oppenheimer
- The Creator
- Guardianes de la Galaxia Vol. 3
- Misión imposible: Sentencia mortal, parte 1
- Pobres criaturas
- Spider-Man. Cruzando el multiverso
Best Comedy
Best Animated Feature
- Spider-Man. Cruzando el multiverso
- El chico y la garza
- Elemental
- Nimona
- Ninja Turtles. Caos mutante
- Wish: El poder de los deseos
Best Foreign Language Film
- Anatomía de una caída
- Godzilla Minus One
- La sociedad de la nieve
- Perfect Days
- A fuego lento
- La zona de interés
#SeeHer Award
Lifetime Achievement Award
Best Drama Series
- Succession (HBO / Max)
- The Crown (Netflix)
- La diplomática (Netflix)
- Loki (Disney+)
- The Last of Us (HBO / Max)
- The Morning Show (Apple TV+)
- Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
- Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO / Max)
Best Actor in a Drama Series
- Kieran Culkin (Succession)
- Jeremy Strong (Succession)
- Tom Hiddleston (Loki)
- Pedro Pascal (The Last of Us)
- Timothy Olyphant (Justified: La ley de Raylan)
- Ramon Rodriguez (Will Trent)
Best Actress in a Drama Series
- Sarah Snook (Succession)
- Jennifer Aniston (The Morning Show)
- Aunjanue Ellis-Taylor (Justified: La ley de Raylan)
- Bella Ramsey (The Last of Us)
- Keri Russell (La diplomática)
- Reese Witherspoon (The Morning Show)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Billy Crudup (The Morning Show)
- Khalid Abdalla (The Crown)
- Ron Cephas Jones (Truth Be Told)
- Matthew Macfadyen (Succession)
- Rufus Sewell (The Diplomat)
- Ke Huy Quan (Loki)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Elizabeth Debicki (The Crown)
- Nicole Beharie (The Morning Show)
- Sophia Di Martino (Loki)
- Celia Rose Gooding (Star Trek: Strange New Worlds)
- Karen Pittman (The Morning Show)
- Christina Ricci (Yellowjackets)
Best Comedy Series
- The Bear (FX)
- Abbott Elementary (ABC)
- Barry (HBO / Max)
- Poker Face (Peacock)
- The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
- Shrinking (Apple TV+)
- Reservation Dogs (FX)
- Lo que hacemos en las sombras (FX)
Best Actor in a Comedy Series
- Jeremy Allen White (The Bear)
- Bill Hader (Barry)
- Steve Martin (Only Murders in the Building)
- Kayvan Novak (Lo que hacemos en las sombras)
- Drew Tarver (The Other Two)
- D'Pharaoh Woon-A-Tai (Reservation Dogs)
Best Actress in a Comedy Series
- Ayo Edebiri (The Bear)
- Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Quinta Brunson (Abbott Elementary)
- Bridget Everett (Somebody Somewhere)
- Devery Jacobs (Reservation Dogs)
- Natasha Lyonne (Poker Face)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Ebon Moss-Bachrach (The Bear)
- Phil Dunster (Ted Lasso)
- Harvey Guillen (Lo que hacemos en las sombras)
- Harrison Ford (Shrinking)
- James Marsden (Jury Duty)
- Henry Winkler (Barry)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Meryl Streep (Only Murders in the Building)
- Paulina Alexis (Reservation Dogs)
- Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Janelle James (Abbott Elementary)
- Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
- Jessica Williams (Shrinking)
Best Movie Made for Television
- Quiz Lady (Hulu)
- El motín del Caine (Showtime)
- Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie (Peacock)
- Finestkind (Paramount+)
- Nadie te salvará (Hulu)
- Reality (HBO / Max)
Best Limited Series
- Bronca (Netflix)
- Daisy Jones & the Six (Prime Video)
- A Murder at the End of the World (FX)
- Fargo (FX)
- Fellow Travelers (Showtime)
- Lessons in Chemistry (Apple TV+)
- Love & Death (HBO / Max)
- A Small Light (National Geographic)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Steven Yeun (Bronca)
- Matt Bomer (Fellow Travelers)
- Tom Holland (The Crowded Room)
- Tony Shalhoub (Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie)
- David Oyelowo (Lawmen: Bass Reeves)
- Kiefer Sutherland (El motín del Caine)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Ali Wong (Bronca)
- Kaitlyn Dever (Nadie te salvará)
- Brie Larson (Lessons in Chemistry)
- Bel Powley (A Small Light)
- Sydney Sweeney (Reality)
- Juno Temple (Fargo)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Jonathan Bailey (Fellow Travelers)
- Taylor Kitsch (Medicina letal)
- Jesse Plemons (Love & Death)
- Lewis Pullman (Lessons in Chemistry)
- Liev Schreiber (A Small Light)
- Justin Theroux (White House Plumbers)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Maria Bello (Bronca)
- Billie Boullet (A Small Light)
- Willa Fitzgerald (La caída de la Casa Usher)
- Mary McDonnell (La caída de la Casa Usher)
- Aja Naomi King (Lessons in Chemistry)
- Camila Morrone (Daisy Jones & the Six)
Best Animated Series
- Scott Pilgrim da el salto (Netflix)
- Bluey (Disney+)
- Bob's Burgers (Fox)
- Harley Quinn (HBO / Max)
- Young Love (HBO / Max)
- Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Best Foreign Language Series
- Lupin (Netflix)
- Bargain (Paramount+)
- La gloria (Netflix)
- The Good Mothers (Apple TV+)
- Deutsches Haus (Hulu)
- La chica enmascarada (Netflix)
- Moving (Hulu)
Best Talk Show
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO / Max)
- The Graham Norton Show (BBC America)
- Jimmy Kimmel Live! (ABC)
- The Kelly Clarkson Show (NBC)
- Late Night with Seth Meyers (NBC)
- The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
Best Comedy Special
- John Mulaney: Baby J (Netflix)
- Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)
- John Early: ahora más que nunca (HBO / Max)
- Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool (Netflix)
- Trevor Noah: Where Was I (Netflix)
- Wanda Sykes: I’m an Entertainer (Netflix)
2023 - 28th Critics' Choice Awards
Best Picture
Todo a la vez en todas partes
Best Picture
- Todo a la vez en todas partes
- Avatar: El sentido del agua
- Babylon
- Almas en pena de Inisherin
- Elvis
- Los fabelman
- Puñales por la espalda: El misterio de Glass Onion
- RRR
- Tár
- Top Gun: Maverick
- Ellas hablan
Best Director
- Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Todo a la vez en todas partes)
- James Cameron (Avatar: El sentido del agua)
- Damien Chazelle (Babylon)
- Todd Field (Tár)
- Baz Luhrmann (Elvis)
- Martin McDonagh (Almas en pena de Inisherin)
- Sarah Polley (Ellas hablan)
- Gina Prince-Bythewood (La mujer rey)
- S.S. Rajamouli (RRR)
- Steven Spielberg (Los fabelman)
Best Actor
- Brendan Fraser (La ballena (The Whale))
- Austin Butler (Elvis)
- Tom Cruise (Top Gun: Maverick)
- Colin Farrell (Almas en pena de Inisherin)
- Paul Mescal (Aftersun)
- Bill Nighy (Living)
Best Actress
- Cate Blanchett (Tár)
- Viola Davis (La mujer rey)
- Danielle Deadwyler (Till, el crimen que lo cambió todo)
- Margot Robbie (Babylon)
- Michelle Williams (Los fabelman)
- Michelle Yeoh (Todo a la vez en todas partes)
Best Supporting Actor
- Ke Huy Quan (Todo a la vez en todas partes)
- Paul Dano (Los fabelman)
- Brendan Gleeson (Almas en pena de Inisherin)
- Brian Tyree Henry (Causeway)
- Judd Hirsch (Los fabelman)
- Barry Keoghan (Almas en pena de Inisherin)
Best Supporting Actress
- Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)
- Jessie Buckley (Ellas hablan)
- Kerry Condon (Almas en pena de Inisherin)
- Jamie Lee Curtis (Todo a la vez en todas partes)
- Stephanie Hsu (Todo a la vez en todas partes)
- Janelle Monáe (Puñales por la espalda: El misterio de Glass Onion)
Best Young Actor/Actress
- Gabriel LaBelle (Los fabelman)
- Frankie Corio (Aftersun)
- Jalyn Hall (Till, el crimen que lo cambió todo)
- Bella Ramsey (Catherine Called Birdy)
- Banks Repeta (Armageddon Time)
- Sadie Sink (La ballena (The Whale))
Best Acting Ensemble
- Puñales por la espalda: El misterio de Glass Onion
- Almas en pena de Inisherin
- Todo a la vez en todas partes
- Ellas hablan
- Los fabelman
- La mujer rey
Best Original Screenplay
- Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Todo a la vez en todas partes)
- Todd Field (Tár)
- Tony Kushner, Steven Spielberg (Los fabelman)
- Martin McDonagh (Almas en pena de Inisherin)
- Charlotte Wells (Aftersun)
Best Adapted Screenplay
- Sarah Polley (Ellas hablan)
- Samuel D. Hunter (La ballena (The Whale))
- Kazuo Ishiguro (Living)
- Rian Johnson (Puñales por la espalda: El misterio de Glass Onion)
- Rebecca Lenkiewicz (Al descubierto)
Best Cinematography
- Claudio Miranda (Top Gun: Maverick)
- Russell Carpenter (Avatar: El sentido del agua)
- Roger Deakins (El imperio de la luz)
- Florian Hoffmeister (Tár)
- Janusz Kaminski (Los fabelman)
- Linus Sandgren (Babylon)
Best Editing
- Paul Rogers (Todo a la vez en todas partes)
- Tom Cross (Babylon)
- Eddie Hamilton (Top Gun: Maverick)
- David Brenner, James Cameron, John Refoua, Stephen E. Rivkin (Avatar: El sentido del agua)
- Jonathan Redmond, Matt Villa (Elvis)
- Monika Willi (Tár)
Best Score
- Hildur Guðnadóttir (Tár)
- Alexandre Desplat (Pinocho de Guillermo del Toro)
- Michael Giacchino (The Batman)
- Hildur Guðnadóttir (Ellas hablan)
- Justin Hurwitz (Babylon)
- John Williams (Los fabelman)
Best Song
- RRR - "Naatu Naatu"
- La chica salvaje - "Carolina"
- Pinocho de Guillermo del Toro - "Ciao Papa"
- Top Gun: Maverick - "Hold My Hand"
- Black Panther: Wakanda Forever - "Lift Me Up"
- Ruido de fondo - "New Body Rhumba"
Best Production Design
- Anthony Carlino, Florencia Martin (Babylon)
- Hannah Beachler, Lisa K. Sessions (Black Panther: Wakanda Forever)
- Rick Carter, Karen O'Hara (Los fabelman)
- Dylan Cole, Vanessa Cole, Ben Procter (Avatar: El sentido del agua)
- Kelsi Ephraim, Jason Kisvarday (Todo a la vez en todas partes)
- Beverley Dunn, Catherine Martin, Karen Murphy (Elvis)
Best Costume Design
- Ruth E. Carter (Black Panther: Wakanda Forever)
- Jenny Eagan (Puñales por la espalda: El misterio de Glass Onion)
- Shirley Kurata (Todo a la vez en todas partes)
- Catherine Martin (Elvis)
- Gersha Phillips (La mujer rey)
- Mary Zophres (Babylon)
Best Hair and Makeup
- Elvis
- Babylon
- Black Panther: Wakanda Forever
- The Batman
- Todo a la vez en todas partes
- La ballena (The Whale)
Best Visual Effects
- Avatar: El sentido del agua
- The Batman
- Black Panther: Wakanda Forever
- Todo a la vez en todas partes
- RRR
- Top Gun: Maverick
Best Comedy
- Puñales por la espalda: El misterio de Glass Onion
- Almas en pena de Inisherin
- Bros, más que amigos
- Todo a la vez en todas partes
- El triángulo de la tristeza
- El insoportable peso de un talento descomunal
Best Animated Feature
- Pinocho de Guillermo del Toro
- Marcel the Shell with Shoes On
- El gato con botas: El último deseo
- Red
- Wendell & Wild
Best Foreign Language Film
- RRR
- Sin novedad en el frente
- Argentina, 1985
- Bardo, falsa crónica de unas cuantas verdades
- Close
- Decision to Leave
#SeeHer Award
Lifetime Achievement Award
Best Drama Series
- Better Call Saul (AMC)
- Andor (Disney+)
- Bad Sisters (Apple TV+)
- Euphoria (HBO)
- The Crown (Netflix)
- The Good Fight (Paramount+)
- La casa del dragón (HBO)
- Severance (Apple TV+)
- Yellowstone (Paramount Network)
Best Actor in a Drama Series
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Sterling K. Brown (This Is Us)
- Jeff Bridges (The Old Man)
- Adam Scott (Severance)
- Diego Luna (Andor)
- Antony Starr (The Boys)
Best Actress in a Drama Series
- Zendaya (Euphoria)
- Christine Baranski (The Good Fight)
- Sharon Horgan (Bad Sisters)
- Laura Linney (Ozark)
- Mandy Moore (This Is Us)
- Kelly Reilly (Yellowstone)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Giancarlo Esposito (Better Call Saul)
- Andre Braugher (The Good Fight)
- Ismael Cruz Cordova (The Lord of the Rings: The Rings of Power)
- John Lithgow (The Old Man)
- Michael Emerson (Evil)
- Matt Smith (La casa del dragón)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Jennifer Coolidge (The White Lotus)
- Milly Alcock (La casa del dragón)
- Carol Burnett (Better Call Saul)
- Julia Garner (Ozark)
- Audra McDonald (The Good Fight)
- Rhea Seehorn (Better Call Saul)
Best Comedy Series
- Abbott Elementary (ABC)
- Barry (HBO)
- The Bear (FX on Hulu)
- Better Things (FX)
- Hacks (HBO Max)
- Ghosts (CBS)
- Reboot (Hulu)
- Reservation Dogs (FX on Hulu)
Best Actor in a Comedy Series
- Jeremy Allen White (The Bear)
- Matt Berry (Lo que hacemos en las sombras)
- Keegan-Michael Key (Reboot)
- Bill Hader (Barry)
- D'Pharaoh Woon-A-Tai (Reservation Dogs)
- Steve Martin (Only Murders in the Building)
Best Actress in a Comedy Series
- Jean Smart (Hacks)
- Christina Applegate (Dead to Me)
- Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
- Quinta Brunson (Abbott Elementary)
- Renée Elise Goldsberry (Girls5Eva)
- Devery Jacobs (Reservation Dogs)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Henry Winkler (Barry)
- Brandon Scott Jones (Ghosts)
- James Marsden (Dead to Me)
- Leslie Jordan (Call Me Kat)
- Chris Perfetti (Abbott Elementary)
- Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
- Paulina Alexis (Reservation Dogs)
- Ayo Edebiri (The Bear)
- Marcia Gay Harden (Desparejado)
- Annie Potts (El joven Sheldon)
- Janelle James (Abbott Elementary)
Best Movie Made for Television
- Weird: La historia de Al Yankovic (The Roku Channel)
- Fresh (Hulu)
- Predator: La presa (Hulu)
- Ray Donovan: The Movie (Showtime)
- El superviviente de Auschwitz (HBO)
- Three Months (Paramount+)
Best Limited Series
- The Dropout (Hulu)
- Gaslit (Starz)
- The Girl from Plainville (Hulu)
- Pam & Tommy (Hulu)
- The Offer (Paramount+)
- Station Eleven (HBO Max)
- This Is Going to Hurt (AMC+)
- Under the Banner of Heaven (FX on Hulu)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Daniel Radcliffe (Weird: La historia de Al Yankovic)
- Ben Foster (El superviviente de Auschwitz)
- Samuel L. Jackson (The Last Days of Ptolemy Grey)
- Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)
- Sebastian Stan (Pam & Tommy)
- Ben Whishaw (This Is Going to Hurt)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Amanda Seyfried (The Dropout)
- Julia Garner (¿Quién es Anna?)
- Amber Midthunder (Predator: La presa)
- Lily James (Pam & Tommy)
- Julia Roberts (Gaslit)
- Michelle Pfeiffer (The First Lady)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Paul Walter Hauser (Black Bird)
- Murray Bartlett (Welcome to Chippendales)
- Domhnall Gleeson (The Patient)
- Matthew Goode (The Offer)
- Shea Whigham (Gaslit)
- Ray Liotta (Black Bird)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Niecy Nash (Monster - The Jeffrey Dahmer Story)
- Claire Danes (Fleishman Is in Trouble)
- Dominique Fishback (The Last Days of Ptolemy Grey)
- Betty Gilpin (Gaslit)
- Melanie Lynskey (Candy)
- Juno Temple (The Offer)
Best Animated Series
- Harley Quinn (HBO Max)
- Bluey (Disney+)
- Bob's Burgers (Fox)
- Genndy Tartakovsky's Primal (Adult Swim)
- Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
- Undone (Prime Video)
Best Foreign Language Series
- Pachinko (Apple TV+)
- 1899 (Netflix)
- Borgen (Netflix)
- Woo, abogada extraordinaria (Netflix)
- Kleo (Netflix)
- ¡García! (HBO Max)
- El reino - Exodus (MUBI)
- Tehran (Apple TV+)
- L'amica geniale (HBO)
Best Talk Show
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
- The Amber Ruffin Show (Peacock)
- Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
- The Kelly Clarkson Show (NBC)
- Late Night with Seth Meyers (NBC)
- Watch What Happens: Live (Bravo)
Best Comedy Special
- Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)
- Fortune Feimster: Good Fortune (Netflix)
- Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
- Joel Kim Booster: Psychosexual (Netflix)
- Nikki Glaser: Good Clean Filth (HBO)
- Would It Kill You to Laugh? (Peacock)
2022 - 27th Critics' Choice Awards
Best Picture
El poder del perro
Best Picture
- El poder del perro
- No mires arriba
- Belfast
- CODA: Los sonidos del silencio
- El método Williams
- Dune
- Licorice Pizza
- tick, tick...BOOM!
- West Side Story
- El callejón de las almas perdidas
Best Director
- Jane Campion (El poder del perro)
- Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
- Guillermo del Toro (El callejón de las almas perdidas)
- Steven Spielberg (West Side Story)
- Kenneth Branagh (Belfast)
- Denis Villeneuve (Dune)
Best Actor
- Will Smith (El método Williams)
- Nicolas Cage (Pig)
- Benedict Cumberbatch (El poder del perro)
- Peter Dinklage (Cyrano)
- Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth)
- Andrew Garfield (tick, tick...BOOM!)
Best Actress
- Jessica Chastain (Los ojos de Tammy Faye)
- Olivia Colman (La hija oscura)
- Lady Gaga (La casa Gucci)
- Alana Haim (Licorice Pizza)
- Nicole Kidman (Being the Ricardos)
- Kristen Stewart (Spencer)
Best Supporting Actor
- Troy Kotsur (CODA: Los sonidos del silencio)
- Jamie Dornan (Belfast)
- Ciarán Hinds (Belfast)
- Jared Leto (La casa Gucci)
- J.K. Simmons (Being the Ricardos)
- Kodi Smit-McPhee (El poder del perro)
Best Supporting Actress
- Ariana DeBose (West Side Story)
- Caitríona Balfe (Belfast)
- Ann Dowd (Mass)
- Kirsten Dunst (El poder del perro)
- Aunjanue Ellis-Taylor (El método Williams)
- Rita Moreno (West Side Story)
Best Young Actor/Actress
- Jude Hill (Belfast)
- Cooper Hoffman (Licorice Pizza)
- Emilia Jones (CODA: Los sonidos del silencio)
- Woody Norman (C’mon C’mon. Siempre adelante)
- Rachel Zegler (West Side Story)
- Saniyya Sidney (El método Williams)
Best Acting Ensemble
Best Original Screenplay
- Kenneth Branagh (Belfast)
- Zach Baylin (El método Williams)
- Paul Thomas Anderson (Licorice Pizza)
- Aaron Sorkin (Being the Ricardos)
- Adam McKay, David Sirota (No mires arriba)
Best Adapted Screenplay
- Jane Campion (El poder del perro)
- Siân Heder (CODA: Los sonidos del silencio)
- Maggie Gyllenhaal (La hija oscura)
- Tony Kushner (West Side Story)
- Eric Roth, Jon Spaihts, Denis Villeneuve (Dune)
Best Cinematography
- Ari Wegner (El poder del perro)
- Bruno Delbonnel (The Tragedy of Macbeth)
- Greig Fraser (Dune)
- Haris Zambarloukos (Belfast)
- Janusz Kaminski (West Side Story)
- Dan Laustsen (El callejón de las almas perdidas)
Best Editing
- Sarah Broshar, Michael Kahn (West Side Story)
- Úna Ní Dhonghaíle (Belfast)
- Andy Jurgensen (Licorice Pizza)
- Peter Sciberras (El poder del perro)
- Joe Walker (Dune)
Best Score
- Hans Zimmer (Dune)
- Nicholas Britell (No mires arriba)
- Jonny Greenwood (Spencer)
- Jonny Greenwood (El poder del perro)
- Nathan Johnson (El callejón de las almas perdidas)
Best Song
- Sin tiempo para morir - "No Time to Die"
- El método Williams - "Be Alive"
- Encanto - "Dos Oruguitas"
- Más dura será la caída - "Guns Go Bang"
- No mires arriba - "Just Look Up"
Best Production Design
- Zsuzsanna Sipos, Patrice Vermette (Dune)
- Jim Clay, Claire Nia Richards (Belfast)
- Rena DeAngelo, Adam Stockhausen (La crónica francesa)
- Rena DeAngelo, Adam Stockhausen (West Side Story)
- Tamara Deverell, Shane Vieau (El callejón de las almas perdidas)
Best Costume Design
- Jenny Beavan (Cruella)
- Bob Morgan, Jacqueline West (Dune)
- Janty Yates (La casa Gucci)
- Luis Sequeira (El callejón de las almas perdidas)
- Paul Tazewell (West Side Story)
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
- Dune
- Matrix Resurrections
- El callejón de las almas perdidas
- Shang-Chi y la leyenda de los Diez Anillos
- Sin tiempo para morir
Best Comedy
Best Animated Feature
Best Foreign Language Film
#SeeHer Award
Lifetime Achievement Award
Best Drama Series
- Succession (HBO)
- Evil (Paramount+)
- For All Mankind (Apple TV+)
- The Good Fight (Paramount+)
- Pose (FX)
- El juego del calamar (Netflix)
- This Is Us (NBC)
- Yellowjackets (Showtime)
Best Actor in a Drama Series
- Jung-jae Lee (El juego del calamar)
- Mike Colter (Evil)
- Sterling K. Brown (This Is Us)
- Billy Porter (Pose)
- Brian Cox (Succession)
- Jeremy Strong (Succession)
Best Actress in a Drama Series
- Melanie Lynskey (Yellowjackets)
- Uzo Aduba (In Treatment)
- Christine Baranski (The Good Fight)
- Chiara Aurelia (Cruel Summer)
- Katja Herbers (Evil)
- Michaela Jaé Rodriguez (Pose)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Kieran Culkin (Succession)
- Nicholas Braun (Succession)
- Billy Crudup (The Morning Show)
- Justin Hartley (This Is Us)
- Matthew Macfadyen (Succession)
- Mandy Patinkin (The Good Fight)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Sarah Snook (Succession)
- Audra McDonald (The Good Fight)
- Christine Lahti (Evil)
- Andrea Martin (Evil)
- Susan Kelechi Watson (This Is Us)
- J. Smith-Cameron (Succession)
Best Comedy Series
- Ted Lasso (Apple TV+)
- The Great (Hulu)
- Hacks (HBO Max)
- Insecure (HBO)
- Only Murders in the Building (Hulu)
- The Other Two (HBO Max)
- Reservation Dogs (FX on Hulu)
- Lo que hacemos en las sombras (FX)
Best Actor in a Comedy Series
- Jason Sudeikis (Ted Lasso)
- Iain Armitage (El joven Sheldon)
- Nicholas Hoult (The Great)
- Steve Martin (Only Murders in the Building)
- Kayvan Novak (Lo que hacemos en las sombras)
- Martin Short (Only Murders in the Building)
Best Actress in a Comedy Series
- Jean Smart (Hacks)
- Elle Fanning (The Great)
- Renée Elise Goldsberry (Girls5Eva)
- Selena Gomez (Only Murders in the Building)
- Issa Rae (Insecure)
- Sandra Oh (La directora)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Brett Goldstein (Ted Lasso)
- Ncuti Gatwa (Sex Education)
- Harvey Guillen (Lo que hacemos en las sombras)
- Brandon Scott Jones (Ghosts)
- Ray Romano (Made for Love)
- Bowen Yang (Saturday Night Live)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Hannah Waddingham (Ted Lasso)
- Kristin Chenoweth (Schmigadoon!)
- Hannah Einbinder (Hacks)
- Molly Shannon (The Other Two)
- Cecily Strong (Saturday Night Live)
- Josie Totah (Saved by the Bell)
Best Movie Made for Television
- Oslo (HBO)
- Come from Away (Apple TV+)
- List of a Lifetime (Lifetime)
- The Map of Tiny Perfect Things (Prime Video)
- Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
- Zoey's Extraordinary Christmas (The Roku Channel)
Best Limited Series
- Mare of Easttown (HBO)
- Dr. Death (Peacock)
- Dopesick (Hulu)
- It's a Sin (HBO Max)
- La asistenta (Netflix)
- Misa de medianoche (Netflix)
- El ferrocarril subterráneo (Prime Video)
- WandaVision (Disney+)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Michael Keaton (Dopesick)
- Olly Alexander (It's a Sin)
- Paul Bettany (WandaVision)
- William Jackson Harper (Love Life)
- Joshua Jackson (Dr. Death)
- Hamish Linklater (Misa de medianoche)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Kate Winslet (Mare of Easttown)
- Danielle Brooks (Robin Roberts Presents: Mahalia)
- Cynthia Erivo (Genius - Aretha)
- Elizabeth Olsen (WandaVision)
- Thuso Mbedu (El ferrocarril subterráneo)
- Margaret Qualley (La asistenta)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Murray Bartlett (The White Lotus)
- William Jackson Harper (El ferrocarril subterráneo)
- Zach Gilford (Misa de medianoche)
- Christian Slater (Dr. Death)
- Evan Peters (Mare of Easttown)
- Courtney B. Vance (Genius - Aretha)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Jennifer Coolidge (The White Lotus)
- Kathryn Hahn (WandaVision)
- Kaitlyn Dever (Dopesick)
- Julianne Nicholson (Mare of Easttown)
- Melissa McCarthy (Nine Perfect Strangers)
- Jean Smart (Mare of Easttown)
Best Animated Series
- What If...? (Disney+)
- Big Mouth (Netflix)
- Bluey (Disney Junior)
- Bob's Burgers (Fox)
- The Great North (Fox)
- Comando Queer (Netflix)
Best Foreign Language Series
- El juego del calamar (Netflix)
- Acapulco (Apple TV+)
- Dix pour cent (Netflix)
- La casa de papel (Netflix version) (Netflix)
- Narcos: México (Netflix)
- Lupin (Netflix)
Best Talk Show
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
- The Amber Ruffin Show (Peacock)
- Desus & Mero (Showtime)
- The Kelly Clarkson Show (NBC / Syndicated)
- Late Night with Seth Meyers (NBC)
- Watch What Happens: Live (Bravo)
Best Comedy Special
- Bo Burnham: Inside (Netflix)
- Good Timing with Jo Firestone (Peacock)
- James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)
- Love Joy (Peacock)
- Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)
- Trixie Mattel: One Night Only (YouTube)
2021 - 26th Critics' Choice Awards
Best Picture
Nomadland
Best Picture
- Nomadland
- Da 5 Bloods: Hermanos de armas
- Mank
- Minari. Historia de mi familia
- La madre del blues
- Noticias del Gran Mundo
- One Night in Miami
- Una joven prometedora
- Sound of Metal
- El juicio de los 7 de Chicago
Best Director
- Chloé Zhao (Nomadland)
- Lee Isaac Chung (Minari. Historia de mi familia)
- Emerald Fennell (Una joven prometedora)
- David Fincher (Mank)
- Regina King (One Night in Miami)
- Spike Lee (Da 5 Bloods: Hermanos de armas)
- Aaron Sorkin (El juicio de los 7 de Chicago)
Best Actor
- Chadwick Boseman (La madre del blues)
- Ben Affleck (The Way Back)
- Riz Ahmed (Sound of Metal)
- Tom Hanks (Noticias del Gran Mundo)
- Anthony Hopkins (El Pare)
- Delroy Lindo (Da 5 Bloods: Hermanos de armas)
- Gary Oldman (Mank)
- Steven Yeun (Minari. Historia de mi familia)
Best Actress
- Carey Mulligan (Una joven prometedora)
- Viola Davis (La madre del blues)
- Andra Day (Los estados Unidos contra Billie Holiday)
- Sidney Flanigan (Nunca, casi nunca, a veces, siempre)
- Vanessa Kirby (Fragmentos de una mujer)
- Frances McDormand (Nomadland)
- Zendaya (Malcolm & Marie)
Best Supporting Actor
- Daniel Kaluuya (Judas y el mesías negro)
- Sacha Baron Cohen (El juicio de los 7 de Chicago)
- Chadwick Boseman (Da 5 Bloods: Hermanos de armas)
- Bill Murray (On the Rocks)
- Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
- Paul Raci (Sound of Metal)
Best Supporting Actress
- Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan)
- Ellen Burstyn (Fragmentos de una mujer)
- Glenn Close (Hillbilly, una elegía rural)
- Olivia Colman (El Pare)
- Amanda Seyfried (Mank)
- Yuh-jung Youn (Minari. Historia de mi familia)
Best Young Actor/Actress
- Alan S. Kim (Minari. Historia de mi familia)
- Ryder Allen (Palmer)
- Talia Ryder (Nunca, casi nunca, a veces, siempre)
- Ibrahima Gueye (La vida por delante)
- Caoilinn Springall (Cielo de medianoche)
- Helena Zengel (Noticias del Gran Mundo)
Best Acting Ensemble
- El juicio de los 7 de Chicago
- Da 5 Bloods: Hermanos de armas
- Judas y el mesías negro
- La madre del blues
- Minari. Historia de mi familia
- One Night in Miami
Best Original Screenplay
- Emerald Fennell (Una joven prometedora)
- Lee Isaac Chung (Minari. Historia de mi familia)
- Jack Fincher (Mank)
- Eliza Hittman (Nunca, casi nunca, a veces, siempre)
- Abraham Marder, Darius Marder (Sound of Metal)
- Aaron Sorkin (El juicio de los 7 de Chicago)
Best Adapted Screenplay
- Chloé Zhao (Nomadland)
- Luke Davies, Paul Greengrass (Noticias del Gran Mundo)
- Kemp Powers (One Night in Miami)
- Jonathan Raymond, Kelly Reichardt (First Cow)
- Ruben Santiago-Hudson (La madre del blues)
- Christopher Hampton, Florian Zeller (El Pare)
Best Cinematography
- Joshua James Richards (Nomadland)
- Christopher Blauvelt (First Cow)
- Erik Messerschmidt (Mank)
- Lachlan Milne (Minari. Historia de mi familia)
- Newton Thomas Sigel (Da 5 Bloods: Hermanos de armas)
- Hoyte van Hoytema (Tenet)
- Dariusz Wolski (Noticias del Gran Mundo)
Best Editing
- Alan Baumgarten (El juicio de los 7 de Chicago)
- Mikkel E.G. Nielsen (Sound of Metal)
- Kirk Baxter (Mank)
- Jennifer Lame (Tenet)
- Yorgos Lamprinos (El Pare)
- Chloé Zhao (Nomadland)
Best Score
- Jonathan Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross (Soul)
- Trent Reznor, Atticus Ross (Mank)
- Emile Mosseri (Minari. Historia de mi familia)
- James Newton Howard (Noticias del Gran Mundo)
- Ludwig Göransson (Tenet)
- Alexandre Desplat (Cielo de medianoche)
Best Song
- One Night in Miami - "Speak Now"
- The Outpost - "Everybody Cries"
- Judas y el mesías negro - "Fight for You"
- Festival de la Canción de Eurovisión: La historia de Fire Saga - "Husavik (My Home Town)"
- La vida por delante - "Io sì (Seen)"
- Los estados Unidos contra Billie Holiday - "Tigress & Tweed"
Best Production Design
- Donald Graham Burt, Jan Pascale (Mank)
- Cristina Casali, Charlotte Dirickx (La increíble historia de David Copperfield)
- David Crank, Elizabeth Keenan (Noticias del Gran Mundo)
- Nathan Crowley, Kathy Lucas (Tenet)
- Stella Fox, Kave Quinn (Emma.)
- Karen O'Hara, Mark Ricker, Diana Stoughton (La madre del blues)
Best Costume Design
- Ann Roth (La madre del blues)
- Alexandra Byrne (Emma.)
- Bina Daigeler (Mulán)
- Suzie Harman, Robert Worley (La increíble historia de David Copperfield)
- Nancy Steiner (Una joven prometedora)
- Trish Summerville (Mank)
Best Hair and Makeup
- La madre del blues
- Hillbilly, una elegía rural
- Emma.
- Los estados Unidos contra Billie Holiday
- Una joven prometedora
- Mank
Best Visual Effects
- Tenet
- Greyhound: Enemigos bajo el mar
- Mank
- El hombre invisible
- Mulán
- Cielo de medianoche
- Wonder Woman 1984
Best Comedy
- Palm Springs
- Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
- Rapera a los 40
- El rey del barrio
- On the Rocks
- The Prom
Best Foreign Language Film
#SeeHer Award
Best Drama Series
- The Crown (Netflix)
- Better Call Saul (AMC)
- The Good Fight (CBS All Access)
- Lovecraft Country (HBO)
- The Mandalorian (Disney+)
- Ozark (Netflix)
- Perry Mason (HBO)
- This Is Us (NBC)
Best Actor in a Drama Series
- Josh O'Connor (The Crown)
- Sterling K. Brown (This Is Us)
- Jason Bateman (Ozark)
- Jonathan Majors (Lovecraft Country)
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Matthew Rhys (Perry Mason)
Best Actress in a Drama Series
- Emma Corrin (The Crown)
- Christine Baranski (The Good Fight)
- Olivia Colman (The Crown)
- Claire Danes (Homeland)
- Laura Linney (Ozark)
- Jurnee Smollett (Lovecraft Country)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Michael Kenneth Williams (Lovecraft Country)
- Jonathan Banks (Better Call Saul)
- Justin Hartley (This Is Us)
- John Lithgow (Perry Mason)
- Tobias Menzies (The Crown)
- Tom Pelphrey (Ozark)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Gillian Anderson (The Crown)
- Cynthia Erivo (The Outsider)
- Julia Garner (Ozark)
- Janet McTeer (Ozark)
- Wunmi Mosaku (Lovecraft Country)
- Rhea Seehorn (Better Call Saul)
Best Comedy Series
- Ted Lasso (Apple TV+)
- Better Things (FX)
- The Flight Attendant (HBO Max)
- Mom (CBS)
- PEN15 (Hulu)
- Ramy (Hulu)
- Schitt's Creek (Pop)
- Lo que hacemos en las sombras (FX)
Best Actor in a Comedy Series
- Jason Sudeikis (Ted Lasso)
- Hank Azaria (Brockmire)
- Matt Berry (Lo que hacemos en las sombras)
- Nicholas Hoult (The Great)
- Eugene Levy (Schitt's Creek)
- Ramy Youssef (Ramy)
Best Actress in a Comedy Series
- Catherine O'Hara (Schitt's Creek)
- Pamela Adlon (Better Things)
- Christina Applegate (Dead to Me)
- Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
- Natasia Demetriou (Lo que hacemos en las sombras)
- Issa Rae (Insecure)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Dan Levy (Schitt's Creek)
- William Fichtner (Mom)
- Harvey Guillen (Lo que hacemos en las sombras)
- Alex Newell (Zoey's Extraordinary Playlist)
- Mark Proksch (Lo que hacemos en las sombras)
- Andrew Rannells (Black Monday)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Hannah Waddingham (Ted Lasso)
- Alicia Goranson (The Conners)
- Rita Moreno (One Day at a Time)
- Annie Murphy (Schitt's Creek)
- Ashley Park (Emily en París)
- Jaime Pressly (Mom)
Best Movie Made for Television
- Hamilton (Disney+)
- La estafa (HBO)
- Between the World and Me (HBO)
- The Clark Sisters: The First Ladies of Gospel (Lifetime)
- El amor de Sylvie (Prime Video)
- What the Constitution Means to Me (Prime Video)
Best Limited Series
- Gambito de dama (Netflix)
- I May Destroy You (HBO)
- Mrs. America (FX on Hulu)
- Normal People (Hulu)
- The Plot Against America (HBO)
- Small Axe (Prime Video)
- Unorthodox (Netflix)
- The Undoing (HBO)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- John Boyega (Small Axe)
- Hugh Grant (The Undoing)
- Paul Mescal (Normal People)
- Chris Rock (Fargo)
- Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)
- Morgan Spector (The Plot Against America)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Anya Taylor-Joy (Gambito de dama)
- Cate Blanchett (Mrs. America)
- Michaela Coel (I May Destroy You)
- Daisy Edgar-Jones (Normal People)
- Shira Haas (Unorthodox)
- Tessa Thompson (El amor de Sylvie)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Donald Sutherland (The Undoing)
- Daveed Diggs (The Good Lord Bird)
- Joshua Caleb Johnson (The Good Lord Bird)
- Dylan McDermott (Hollywood)
- Glynn Turman (Fargo)
- John Turturro (The Plot Against America)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Uzo Aduba (Mrs. America)
- Betsy Brandt (Soulmates)
- Marielle Heller (Gambito de dama)
- Margo Martindale (Mrs. America)
- Winona Ryder (The Plot Against America)
- Tracey Ullman (Mrs. America)
Best Short Form Series
- Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC / YouTube)
- The Andy Cohen Diaries (Quibi)
- Mapleworth Murders (Quibi)
- Nikki Fre$h (Quibi)
- Reno 911! (Quibi)
- Tooning Out the News (CBS All Access)
Best Talk Show
- Late Night with Seth Meyers (NBC)
- Desus & Mero (Showtime)
- Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
- The Kelly Clarkson Show (NBC / Syndicated)
- The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
- Red Table Talk (Facebook Watch)
Best Comedy Special
- Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill (Netflix)
- Welcome to Buteaupia (Netflix)
- Fortune Feimster: Sweet & Salty (Netflix)
- Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)
- Marc Maron: End Times Fun (Netflix)
- Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix)
2020 - 25th Critics' Choice Awards
Best Picture
Érase una vez en... Hollywood
Best Picture
- Érase una vez en... Hollywood
- 1917
- Le Mans '66
- Jojo Rabbit
- El irlandés
- Joker
- Mujercitas
- Historia de un matrimonio
- Parásitos
- Diamantes en bruto
Best Director
- Joon-ho Bong (Parásitos)
- Sam Mendes (1917)
- Noah Baumbach (Historia de un matrimonio)
- Greta Gerwig (Mujercitas)
- Benny Safdie, Josh Safdie (Diamantes en bruto)
- Martin Scorsese (El irlandés)
- Quentin Tarantino (Érase una vez en... Hollywood)
Best Actor
- Joaquin Phoenix (Joker)
- Antonio Banderas (Dolor y gloria)
- Robert De Niro (El irlandés)
- Leonardo DiCaprio (Érase una vez en... Hollywood)
- Adam Driver (Historia de un matrimonio)
- Eddie Murphy (Dolemite Is My Name)
- Adam Sandler (Diamantes en bruto)
Best Actress
- Renée Zellweger (Judy)
- Awkwafina (The Farewell)
- Cynthia Erivo (Harriet: En busca de la libertad)
- Scarlett Johansson (Historia de un matrimonio)
- Lupita Nyong'o (Nosotros)
- Saoirse Ronan (Mujercitas)
- Charlize Theron (El escándalo)
Best Supporting Actor
- Brad Pitt (Érase una vez en... Hollywood)
- Willem Dafoe (El faro)
- Tom Hanks (Un amigo extraordinario)
- Anthony Hopkins (Los dos papas)
- Al Pacino (El irlandés)
- Joe Pesci (El irlandés)
Best Supporting Actress
- Laura Dern (Historia de un matrimonio)
- Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
- Jennifer Lopez (Estafadoras de Wall Street)
- Florence Pugh (Mujercitas)
- Margot Robbie (El escándalo)
- Shuzhen Zhao (The Farewell)
Best Young Actor/Actress
- Roman Griffin Davis (Jojo Rabbit)
- Julia Butters (Érase una vez en... Hollywood)
- Shahadi Wright Joseph (Nosotros)
- Noah Jupe (Honey Boy: Un niño encantador)
- Thomasin McKenzie (Jojo Rabbit)
- Archie Yates (Jojo Rabbit)
Best Acting Ensemble
- El irlandés
- El escándalo
- Puñales por la espalda
- Mujercitas
- Parásitos
- Érase una vez en... Hollywood
- Historia de un matrimonio
Best Original Screenplay
- Quentin Tarantino (Érase una vez en... Hollywood)
- Noah Baumbach (Historia de un matrimonio)
- Joon-ho Bong, Ji-won Han (Parásitos)
- Rian Johnson (Puñales por la espalda)
- Lulu Wang (The Farewell)
Best Adapted Screenplay
- Greta Gerwig (Mujercitas)
- Micah Fitzerman-Blue, Noah Harpster (Un amigo extraordinario)
- Anthony McCarten (Los dos papas)
- Todd Phillips, Scott Silver (Joker)
- Taika Waititi (Jojo Rabbit)
- Steven Zaillian (El irlandés)
Best Cinematography
- Roger Deakins (1917)
- Jarin Blaschke (El faro)
- Phedon Papamichael (Le Mans '66)
- Rodrigo Prieto (El irlandés)
- Robert Richardson (Érase una vez en... Hollywood)
- Lawrence Sher (Joker)
Best Editing
- Lee Smith (1917)
- Ronald Bronstein, Benny Safdie (Diamantes en bruto)
- Andrew Buckland, Michael McCusker (Le Mans '66)
- Jinmo Yang (Parásitos)
- Fred Raskin (Érase una vez en... Hollywood)
- Thelma Schoonmaker (El irlandés)
Best Score
- Hildur Guðnadóttir (Joker)
- Michael Abels (Nosotros)
- Randy Newman (Historia de un matrimonio)
- Thomas Newman (1917)
- Alexandre Desplat (Mujercitas)
- Robbie Robertson (El irlandés)
Best Song
- Wild Rose - "Glasgow (No Place Like Home)"
- Rocketman - "(I'm Gonna) Love Me Again"
- Un amor Inquebrantable - "I'm Standing With You"
- Frozen II - "Into the Unknown"
- Aladdin - "Speechless"
- El rey León - "Spirit"
- Harriet: En busca de la libertad - "Stand Up"
Best Production Design
- Nancy Haigh, Barbara Ling (Érase una vez en... Hollywood)
- Mark Friedberg, Kris Moran (Joker)
- Dennis Gassner, Lee Sandales (1917)
- Jess Gonchor, Claire Kaufman (Mujercitas)
- Ha-jun Lee (Parásitos)
- Regina Graves, Bob Shaw (El irlandés)
- Gina Cromwell, Donal Woods (Downton Abbey)
Best Costume Design
- Ruth E. Carter (Dolemite Is My Name)
- Julian Day (Rocketman)
- Jacqueline Durran (Mujercitas)
- Arianne Phillips (Érase una vez en... Hollywood)
- Christopher Peterson, Sandy Powell (El irlandés)
- Anna Robbins (Downton Abbey)
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Action Movie
Best Comedy
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
- Toy Story 4
- Frozen II
- Abominable
- Cómo entrenar a tu dragón 3
- ¿Dónde está mi cuerpo?
- Mr. Link. El origen perdido
Best Foreign Language Film
#SeeHer Award
Lifetime Achievement Award
Best Drama Series
- Succession (HBO)
- The Crown (Netflix)
- David Makes Man (OWN)
- Juego de tronos (HBO)
- The Good Fight (CBS All Access)
- This Is Us (NBC)
- Pose (FX)
- Watchmen (HBO)
Best Actor in a Drama Series
- Jeremy Strong (Succession)
- Sterling K. Brown (This Is Us)
- Mike Colter (Evil)
- Paul Giamatti (Billions)
- Kit Harington (Juego de tronos)
- Freddie Highmore (The Good Place)
- Tobias Menzies (The Crown)
- Billy Porter (Pose)
Best Actress in a Drama Series
- Regina King (Watchmen)
- Christine Baranski (The Good Place)
- Olivia Colman (The Crown)
- Jodie Comer (Killing Eve)
- Nicole Kidman (Big Little Lies)
- Michaela Jaé Rodriguez (Pose)
- Sarah Snook (Succession)
- Zendaya (Euphoria)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Billy Crudup (The Morning Show)
- Asante Blackk (This Is Us)
- Asia Kate Dillon (Billions)
- Peter Dinklage (Juego de tronos)
- Justin Hartley (This Is Us)
- Delroy Lindo (The Good Place)
- Tim Blake Nelson (Watchmen)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Jean Smart (Watchmen)
- Helena Bonham Carter (The Crown)
- Gwendoline Christie (Juego de tronos)
- Laura Dern (Big Little Lies)
- Audra McDonald (The Good Fight)
- Meryl Streep (Big Little Lies)
- Susan Kelechi Watson (This Is Us)
Best Comedy Series
- Fleabag (Amazon Prime Video)
- Barry (HBO)
- The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
- Mom (CBS)
- One Day at a Time (Netflix)
- PEN15 (Hulu)
- Years and Years (Pop TV)
Best Actor in a Comedy Series
- Bill Hader (Barry)
- Ted Danson (The Good Place)
- Walton Goggins (The Unicorn)
- Eugene Levy (Schitt's Creek)
- Paul Rudd (Living with Yourself)
- Bashir Salahuddin (Sherman's Showcase)
- Ramy Youssef (Ramy)
Best Actress in a Comedy Series
- Phoebe Waller-Bridge (Fleabag)
- Christina Applegate (Dead to Me)
- Alison Brie (GLOW)
- Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Kirsten Dunst (On Becoming a God in Central Florida)
- Allison Janney (Mom)
- Julia Louis-Dreyfus (Veep)
- Catherine O'Hara (Schitt's Creek)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Andrew Scott (Fleabag)
- Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
- Anthony Carrigan (Barry)
- William Jackson Harper (The Good Place)
- Dan Levy (Schitt's Creek)
- Nico Santos (Superstore)
- Henry Winkler (Barry)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
- D'Arcy Carden (The Good Place)
- Sian Clifford (Fleabag)
- Betty Gilpin (GLOW)
- Rita Moreno (One Day at a Time)
- Annie Murphy (Schitt's Creek)
- Molly Shannon (The Other Two)
Best Movie Made for Television
- El camino: Una película de Breaking Bad (Netflix)
- Brexit: The Uncivil War (HBO)
- Deadwood: la película (HBO)
- Hijo nativo (HBO)
- Guava Island (Prime Video)
- Patsy & Loretta (Lifetime)
Best Limited Series
- When They See Us (Netflix)
- Trampa 22 (Hulu)
- Chernóbil (HBO)
- Fosse/Verdon (FX)
- The Loudest Voice (Showtime)
- Creedme (Netflix)
- Years and Years (HBO)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Jharrel Jerome (When They See Us)
- Christopher Abbott (Trampa 22)
- Mahershala Ali (True Detective)
- Russell Crowe (The Loudest Voice)
- Jared Harris (Chernóbil)
- Sam Rockwell (Fosse/Verdon)
- Noah Wyle (The Red Line)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Michelle Williams (Fosse/Verdon)
- Kaitlyn Dever (Creedme)
- Anne Hathaway (Modern Love)
- Megan Hilty (Patsy & Loretta)
- Joey King (The Act)
- Jessie Mueller (Patsy & Loretta)
- Merritt Wever (Creedme)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Stellan Skarsgård (Chernóbil)
- Asante Blackk (When They See Us)
- George Clooney (Trampa 22)
- John Leguizamo (When They See Us)
- Dev Patel (Modern Love)
- Jesse Plemons (El camino: Una película de Breaking Bad)
- Russell Tovey (Years and Years)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Toni Collette (Creedme)
- Patricia Arquette (The Act)
- Marsha Stephanie Blake (When They See Us)
- Niecy Nash (When They See Us)
- Margaret Qualley (Fosse/Verdon)
- Emma Thompson (Years and Years)
- Emily Watson (Chernóbil)
Best Animated Series
- BoJack Horseman (Netflix)
- Big Mouth (Netflix)
- Padre de familia (Fox)
- She-Ra y las princesas del poder (Netflix)
- Los simpson (Fox)
- Undone (Prime Video)
Best Talk Show
- The Late Late Show with James Corden (CBS)
- Late Night with Seth Meyers (NBC)
- Desus & Mero (Showtime)
- Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
- The Kelly Clarkson Show (NBC)
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
Best Comedy Special
- Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear's 'All in the Family' and 'The Jeffersons' (ABC)
- Amy Schumer Growing (Netflix)
- Jenny Slate: Stage Fright (Netflix)
- Ramy Youssef: Feelings (HBO)
- Seth Meyers: Lobby Baby (Netflix)
- Trevor Noah: Son of Patricia (Netflix)
- Wanda Sykes: Not Normal (Netflix)
2019 - 24th Critics' Choice Awards
Best Picture
Roma
Best Picture
- Roma
- Black Panther
- Infiltrado en el KKKlan
- La favorita
- El primer hombre
- Green Book
- El blues de Beale Street
- El regreso de Mary Poppins
- Ha nacido una estrella
- El vicio del poder
Best Director
- Alfonso Cuarón (Roma)
- Bradley Cooper (Ha nacido una estrella)
- Damien Chazelle (El primer hombre)
- Peter Farrelly (Green Book)
- Yorgos Lanthimos (La favorita)
- Adam McKay (El vicio del poder)
- Spike Lee (Infiltrado en el KKKlan)
Best Actor
- Christian Bale (El vicio del poder)
- Bradley Cooper (Ha nacido una estrella)
- Willem Dafoe (Van Gogh, a las puertas de la eternidad)
- Ryan Gosling (El primer hombre)
- Ethan Hawke (El reverendo)
- Viggo Mortensen (Green Book)
- Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Best Actress
- Glenn Close (La buena esposa)
- Lady Gaga (Ha nacido una estrella)
- Emily Blunt (El regreso de Mary Poppins)
- Yalitza Aparicio (Roma)
- Olivia Colman (La favorita)
- Toni Collette (Hereditary)
- Melissa McCarthy (¿Podrás perdonarme algún día?)
Best Supporting Actor
- Mahershala Ali (Green Book)
- Timothée Chalamet (Beautiful Boy: Siempre serás mi hijo)
- Adam Driver (Infiltrado en el KKKlan)
- Sam Elliott (Ha nacido una estrella)
- Richard E. Grant (¿Podrás perdonarme algún día?)
- Michael B. Jordan (Black Panther)
Best Supporting Actress
- Regina King (El blues de Beale Street)
- Amy Adams (El vicio del poder)
- Claire Foy (El primer hombre)
- Nicole Kidman (Identidad borrada)
- Emma Stone (La favorita)
- Rachel Weisz (La favorita)
Best Young Actor/Actress
- Elsie Fisher (Eighth Grade)
- Thomasin McKenzie (Leave No Trace)
- Ed Oxenbould (Lo que arde con el fuego)
- Millicent Simmonds (Un lugar tranquilo)
- Amandla Stenberg (El odio que das)
- Sunny Suljic (En los 90)
Best Acting Ensemble
Best Original Screenplay
- Paul Schrader (El reverendo)
- Bo Burnham (Eighth Grade)
- Deborah Davis, Tony McNamara (La favorita)
- Adam McKay (El vicio del poder)
- Brian Hayes Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga (Green Book)
- Scott Beck, John Krasinski, Bryan Woods (Un lugar tranquilo)
Best Adapted Screenplay
- Barry Jenkins (El blues de Beale Street)
- Joe Robert Cole, Ryan Coogler (Black Panther)
- Nicole Holofcener, Jeff Whitty (¿Podrás perdonarme algún día?)
- Bradley Cooper, Will Fetters, Eric Roth (Ha nacido una estrella)
- Josh Singer (El primer hombre)
- Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott (Infiltrado en el KKKlan)
Best Cinematography
- Alfonso Cuarón (Roma)
- James Laxton (El blues de Beale Street)
- Matthew Libatique (Ha nacido una estrella)
- Rachel Morrison (Black Panther)
- Robbie Ryan (La favorita)
- Linus Sandgren (El primer hombre)
Best Editing
- Tom Cross (El primer hombre)
- Jay Cassidy (Ha nacido una estrella)
- Hank Corwin (El vicio del poder)
- Alfonso Cuarón, Adam Gough (Roma)
- Joe Walker (Viudas)
- Yorgos Mavropsaridis (La favorita)
Best Score
- Justin Hurwitz (El primer hombre)
- Kris Bowers (Green Book)
- Nicholas Britell (El blues de Beale Street)
- Alexandre Desplat (Isla de perros)
- Ludwig Göransson (Black Panther)
- Marc Shaiman (El regreso de Mary Poppins)
Best Song
- Ha nacido una estrella - "Shallow"
- Black Panther - "All the Stars"
- Dumplin - "Girl in the Movies"
- RBG - "I'll Fight"
- El regreso de Mary Poppins - "The Place Where Lost Things Go"
- El regreso de Mary Poppins - "Trip a Little Light Fantastic"
Best Production Design
- Hannah Beachler, Jay Hart (Black Panther)
- Eugenio Caballero, Barbara Enriquez (Roma)
- Andrew Baseman, Nelson Coates (Locamente millonarios)
- Fiona Crombie, Alice Felton (La favorita)
- Nathan Crowley, Kathy Lucas (El primer hombre)
- John Myhre, Gordon Sim (El regreso de Mary Poppins)
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
- Black Panther
- Vengadores: Infinity War
- El primer hombre
- El regreso de Mary Poppins
- Misión: Imposible - Fallout
- Ready Player One
Best Action Movie
- Misión: Imposible - Fallout
- Vengadores: Infinity War
- Black Panther
- Deadpool 2
- Ready Player One
- Viudas
Best Comedy
- Locamente millonarios
- Deadpool 2
- La mort de Stalin
- La favorita
- Noche de juegos
- Perdona que te moleste
Best Actor in a Comedy Movie
- Christian Bale (El vicio del poder)
- Jason Bateman (Noche de juegos)
- Viggo Mortensen (Green Book)
- John C. Reilly (El gordo y el Flaco)
- Ryan Reynolds (Deadpool 2)
- Lakeith Stanfield (Perdona que te moleste)
Best Actress in a Comedy Movie
- Olivia Colman (La favorita)
- Emily Blunt (El regreso de Mary Poppins)
- Constance Wu (Locamente millonarios)
- Rachel McAdams (Noche de juegos)
- Elsie Fisher (Eighth Grade)
- Charlize Theron (Tully)
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
- Spider-Man: Un nuevo universo
- El grinch
- Los increíbles 2
- Isla de perros
- Mirai, mi pequeña hermana
- Ralph rompe Internet
Best Foreign Language Film
#SeeHer Award
The Critics' Choice Creative Achievement Award
Best Drama Series
- The Americans (FX)
- Better Call Saul (AMC)
- The Good Fight (CBS All Access)
- Homecoming (Amazon)
- Killing Eve (BBC America)
- L'amica geniale (HBO)
- Pose (FX)
- Succession (HBO)
Best Actor in a Drama Series
- Matthew Rhys (The Americans)
- Freddie Highmore (The Good Doctor)
- Diego Luna (Narcos: México)
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Richard Madden (Bodyguard)
- Billy Porter (Pose)
- Milo Ventimiglia (This Is Us)
Best Actress in a Drama Series
- Sandra Oh (Killing Eve)
- Jodie Comer (Killing Eve)
- Julia Roberts (Homecoming)
- Elizabeth Olsen (Sorry for Your Loss)
- Elisabeth Moss (The Handmaid's Tale)
- Maggie Gyllenhaal (The Deuce)
- Keri Russell (The Americans)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Noah Emmerich (The Americans)
- Richard Cabral (Mayans M.C.)
- Asia Kate Dillon (Billions)
- Justin Hartley (This Is Us)
- Matthew Macfadyen (Succession)
- Shea Whigham (Homecoming)
- Richard Schiff (The Good Doctor)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Thandiwe Newton (Westworld)
- Julia Garner (Ozark)
- Rhea Seehorn (Better Call Saul)
- Dina Shihabi (Jack Ryan)
- Yvonne Strahovski (The Handmaid's Tale)
- Holly Taylor (The Americans)
Best Comedy Series
- The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
- Atlanta (FX)
- Barry (HBO)
- The Good Place (NBC)
- El método Kominsky (Netflix)
- Schitt's Creek (Pop)
- One Day at a Time (Netflix)
- The Middle (ABC)
Best Actor in a Comedy Series
- Bill Hader (Barry)
- Ted Danson (The Good Place)
- Hank Azaria (Brockmire)
- Donald Glover (Atlanta)
- Michael Douglas (El método Kominsky)
- Jim Parsons (The Big Bang Theory)
- Andy Samberg (Brooklyn Nine-Nine)
Best Actress in a Comedy Series
- Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Allison Janney (Mom)
- Rachel Bloom (Crazy Ex-Girlfriend)
- Issa Rae (Insecure)
- Justina Machado (One Day at a Time)
- Debra Messing (Will & Grace)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Henry Winkler (Barry)
- William Jackson Harper (The Good Place)
- Brian Tyree Henry (Atlanta)
- Sean Hayes (Will & Grace)
- Nico Santos (Superstore)
- Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Betty Gilpin (GLOW)
- Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Rita Moreno (One Day at a Time)
- Laurie Metcalf (The Conners)
- Zoe Perry (El joven Sheldon)
- Annie Potts (El joven Sheldon)
- Miriam Shor (Younger)
Best Movie Made for Television
- Jesus Christ Superstar Live in Concert (NBC)
- Icebox (HBO)
- Rey Lear (Amazon)
- My Dinner with Hervé (HBO)
- The Tale (HBO)
- Notes from the Field (HBO)
Best Limited Series
- American Crime Story - The Assassination of Gianni Versace (FX)
- American Vandal (Netflix)
- Escape at Dannemora (Showtime)
- Genius - Picasso (Nat Geo)
- Sharp Objects (HBO)
- A Very English Scandal (Amazon)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Darren Criss (American Crime Story - The Assassination of Gianni Versace)
- Antonio Banderas (Genius - Picasso)
- Paul Dano (Escape at Dannemora)
- Benicio Del Toro (Escape at Dannemora)
- Hugh Grant (A Very English Scandal)
- John Legend (Jesus Christ Superstar Live in Concert)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Amy Adams (Sharp Objects)
- Patricia Arquette (Escape at Dannemora)
- Carrie Coon (The Sinner)
- Connie Britton (Dirty John)
- Laura Dern (The Tale)
- Anna Deavere Smith (Notes from the Field)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Ben Whishaw (A Very English Scandal)
- Brandon Victor Dixon (Jesus Christ Superstar Live in Concert)
- Eric Lange (Escape at Dannemora)
- Alex Rich (Genius - Picasso)
- Peter Sarsgaard (The Looming Tower)
- Finn Wittrock (American Crime Story - The Assassination of Gianni Versace)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Patricia Clarkson (Sharp Objects)
- Julia Garner (Dirty John)
- Penélope Cruz (American Crime Story - The Assassination of Gianni Versace)
- Ellen Burstyn (The Tale)
- Judith Light (American Crime Story - The Assassination of Gianni Versace)
- Elizabeth Perkins (Sharp Objects)
Best Animated Series
- BoJack Horseman (Netflix)
- Hora de aventuras (Cartoon Network)
- Archer (FXX)
- Bob's Burgers (Fox)
- Los simpson (Fox)
- South Park (Comedy Central)
2018 - 23rd Critics' Choice Awards
Best Picture
La forma del agua
Best Picture
- La forma del agua
- Los archivos del Pentágono
- Dunkerque
- Llámame por tu nombre
- Lady Bird
- El instante más oscuro
- The Florida Project
- La gran enfermedad del amor
- Tres anuncios en las afueras
- Déjame salir
Best Director
- Guillermo del Toro (La forma del agua)
- Greta Gerwig (Lady Bird)
- Luca Guadagnino (Llámame por tu nombre)
- Martin McDonagh (Tres anuncios en las afueras)
- Christopher Nolan (Dunkerque)
- Steven Spielberg (Los archivos del Pentágono)
- Jordan Peele (Déjame salir)
Best Actor
- Gary Oldman (El instante más oscuro)
- Timothée Chalamet (Llámame por tu nombre)
- James Franco (The Disaster Artist)
- Daniel Day-Lewis (El hilo invisible)
- Tom Hanks (Los archivos del Pentágono)
- Jake Gyllenhaal (Stronger)
- Daniel Kaluuya (Déjame salir)
Best Actress
- Frances McDormand (Tres anuncios en las afueras)
- Jessica Chastain (Molly's Game)
- Margot Robbie (Yo, Tonya)
- Sally Hawkins (La forma del agua)
- Meryl Streep (Los archivos del Pentágono)
- Saoirse Ronan (Lady Bird)
Best Supporting Actor
- Sam Rockwell (Tres anuncios en las afueras)
- Willem Dafoe (The Florida Project)
- Richard Jenkins (La forma del agua)
- Armie Hammer (Llámame por tu nombre)
- Patrick Stewart (Logan)
- Michael Stuhlbarg (Llámame por tu nombre)
Best Supporting Actress
- Allison Janney (Yo, Tonya)
- Hong Chau (Una vida a lo grande)
- Mary J. Blige (Mudbound: El Color de la Guerra)
- Holly Hunter (La gran enfermedad del amor)
- Tiffany Haddish (Plan de chicas)
- Octavia Spencer (La forma del agua)
- Laurie Metcalf (Lady Bird)
Best Young Actor/Actress
- Brooklynn Prince (The Florida Project)
- Mckenna Grace (Un don Excepcional)
- Dafne Keen (Logan)
- Millicent Simmonds (El museo de las Maravillas)
- Jacob Tremblay (Wonder)
Best Acting Ensemble
- Tres anuncios en las afueras
- Dunkerque
- Lady Bird
- Mudbound: El Color de la Guerra
- Los archivos del Pentágono
Best Original Screenplay
- Jordan Peele (Déjame salir)
- Guillermo del Toro, Vanessa Taylor (La forma del agua)
- Greta Gerwig (Lady Bird)
- Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani (La gran enfermedad del amor)
- Martin McDonagh (Tres anuncios en las afueras)
- Liz Hannah, Josh Singer (Los archivos del Pentágono)
Best Adapted Screenplay
- James Ivory (Llámame por tu nombre)
- Dee Rees, Virgil Williams (Mudbound: El Color de la Guerra)
- Scott Neustadter, Michael H. Weber (The Disaster Artist)
- Aaron Sorkin (Molly's Game)
- Stephen Chbosky, Steve Conrad, Jack Thorne (Wonder)
Best Cinematography
- Roger Deakins (Blade Runner 2049)
- Dan Laustsen (La forma del agua)
- Sayombhu Mukdeeprom (Llámame por tu nombre)
- Rachel Morrison (Mudbound: El Color de la Guerra)
- Hoyte van Hoytema (Dunkerque)
Best Editing
- Jonathan Amos, Paul Machliss (Baby Driver)
- Lee Smith (Dunkerque)
- Sarah Broshar, Michael Kahn (Los archivos del Pentágono)
- Joe Walker (Blade Runner 2049)
- Sidney Wolinsky (La forma del agua)
Best Score
- Alexandre Desplat (La forma del agua)
- Jonny Greenwood (El hilo invisible)
- Dario Marianelli (El instante más oscuro)
- Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer (Blade Runner 2049)
- Hans Zimmer (Dunkerque)
- John Williams (Los archivos del Pentágono)
Best Song
- Coco - "Remember Me"
- La bella y la Bestia - "Evermore"
- Llámame por tu nombre - "Mystery of Love"
- Marshall - "Stand Up for Something"
- El gran showman - "This Is Me"
Best Production Design
- Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau (La forma del agua)
- Rebecca Alleway, Jim Clay (Asesinato en el Orient Express)
- Nathan Crowley, Gary Fettis (Dunkerque)
- Dennis Gassner, Alessandra Querzola (Blade Runner 2049)
- Sarah Greenwood, Katie Spencer (La bella y la Bestia)
- Véronique Melery, Mark Tildesley (El hilo invisible)
Best Costume Design
- Mark Bridges (El hilo invisible)
- Renée April (Blade Runner 2049)
- Jacqueline Durran (La bella y la Bestia)
- Lindy Hemming (Wonder Woman)
- Luis Sequeira (La forma del agua)
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
- La guerra del planeta de los simios
- Blade Runner 2049
- Dunkerque
- La forma del agua
- Thor: Ragnarok
- Wonder Woman
Best Action Movie
Best Comedy
Best Actor in a Comedy Movie
- James Franco (The Disaster Artist)
- Steve Carell (La batalla de los sexos)
- Chris Hemsworth (Thor: Ragnarok)
- Kumail Nanjiani (La gran enfermedad del amor)
- Adam Sandler (The Meyerowitz Stories)
Best Actress in a Comedy Movie
- Margot Robbie (Yo, Tonya)
- Tiffany Haddish (Plan de chicas)
- Zoe Kazan (La gran enfermedad del amor)
- Saoirse Ronan (Lady Bird)
- Emma Stone (La batalla de los sexos)
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
Best Foreign Language Film
- En la sombra
- 120 pulsaciones por minuto
- Una mujer fantástica
- Thelma
- First They Killed My Father
- The Square
#SeeHer Award
Best Drama Series
- The Handmaid's Tale (Hulu)
- American Gods (Starz)
- The Crown (Netflix)
- Juego de tronos (HBO)
- Stranger Things (Netflix)
- This Is Us (NBC)
Best Actor in a Drama Series
- Sterling K. Brown (This Is Us)
- Paul Giamatti (Billions)
- Ian McShane (American Gods)
- Freddie Highmore (Bates Motel)
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Liev Schreiber (Ray Donovan)
Best Actress in a Drama Series
- Elisabeth Moss (The Handmaid's Tale)
- Caitríona Balfe (La forastera)
- Christine Baranski (The Good Fight)
- Claire Foy (The Crown)
- Tatiana Maslany (Orphan Black)
- Robin Wright (House of Cards)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- David Harbour (Stranger Things)
- Peter Dinklage (Juego de tronos)
- Asia Kate Dillon (Billions)
- Bobby Cannavale (Mr. Robot)
- Delroy Lindo (The Good Fight)
- Michael McKean (Better Call Saul)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Ann Dowd (The Handmaid's Tale)
- Gillian Anderson (American Gods)
- Emilia Clarke (Juego de tronos)
- Cush Jumbo (The Good Fight)
- Margo Martindale (Sneaky Pete)
- Chrissy Metz (This Is Us)
Best Comedy Series
- The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
- The Big Bang Theory (CBS)
- Black-ish (ABC)
- GLOW (Netflix)
- Modern Family (ABC)
- Patriot (Amazon)
Best Actor in a Comedy Series
- Ted Danson (The Good Place)
- Anthony Anderson (Black-ish)
- Aziz Ansari (Master of None)
- Hank Azaria (Brockmire)
- Thomas Middleditch (Silicon Valley)
- Randall Park (Fresh Off the Boat)
Best Actress in a Comedy Series
- Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Kristen Bell (The Good Place)
- Alison Brie (GLOW)
- Sutton Foster (Younger)
- Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Constance Wu (Fresh Off the Boat)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Walton Goggins (Vice Principals)
- Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Sean Hayes (Will & Grace)
- Marc Maron (GLOW)
- Kumail Nanjiani (Silicon Valley)
- Ed O'Neill (Modern Family)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Mayim Bialik (The Big Bang Theory)
- Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Betty Gilpin (GLOW)
- Jenifer Lewis (Black-ish)
- Alessandra Mastronardi (Master of None)
- Rita Moreno (One Day at a Time)
Best Movie Made for Television
- The Wizard of Lies (HBO)
- Flint (Lifetime)
- I Am Elizabeth Smart (Lifetime)
- The Immortal Life of Henrietta Lacks (HBO)
- Sherlock - El detective mentiroso (PBS)
Best Limited Series
- Big Little Lies (HBO)
- American Vandal (Netflix)
- Feud - Bette and Joan (FX)
- Fargo (FX)
- The Long Road Home (Nat Geo)
- Godless (Netflix)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Ewan McGregor (Fargo)
- Jeff Daniels (Godless)
- Robert De Niro (The Wizard of Lies)
- Jack O'Connell (Godless)
- Evan Peters (American Horror Story)
- Bill Pullman (The Sinner)
- Jimmy Tatro (American Vandal)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Nicole Kidman (Big Little Lies)
- Jessica Biel (The Sinner)
- Alana Boden (I Am Elizabeth Smart)
- Carrie Coon (Fargo)
- Jessica Lange (Feud - Bette and Joan)
- Reese Witherspoon (Big Little Lies)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Alexander Skarsgård (Big Little Lies)
- Johnny Flynn (Genius)
- Benito Martinez (American Crime)
- Alfred Molina (Feud - Bette and Joan)
- David Thewlis (Fargo)
- Stanley Tucci (Feud - Bette and Joan)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Laura Dern (Big Little Lies)
- Jackie Hoffman (Feud - Bette and Joan)
- Judy Davis (Feud - Bette and Joan)
- Regina King (American Crime)
- Mary Elizabeth Winstead (Fargo)
- Michelle Pfeiffer (The Wizard of Lies)
Best Animated Series
- Rick y Morty (Adult Swim)
- Archer (FX)
- Bob's Burgers (Fox)
- BoJack Horseman (Netflix)
- Danger & Eggs (Amazon)
- Los simpson (Fox)
Best Talk Show
- Jimmy Kimmel Live! (ABC)
- Ellen (NBC)
- Harry (Syndicated)
- The Late Late Show with James Corden (CBS)
- The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
- Watch What Happens: Live (Bravo)
Best Structured Reality Show
- Shark Tank (ABC)
- The Carbonaro Effect (truTV)
- Fixer Upper (HGTV)
- The Profit (CNBC)
- Undercover Boss (CBS)
- Who Do You Think You Are? (TLC)
Best Unstructured Reality Show
- Born This Way (A&E)
- Ice Road Truckers (History)
- Intervention (A&E)
- Live PD (A&E)
- Ride with Norman Reedus (AMC)
- Teen Mom (MTV)
Best Reality Show – Competition
- The Voice (NBC)
- America's Got Talent (NBC)
- Chopped (Food Network)
- Dancing with the Stars (ABC)
- RuPaul's Drag Race (VH1)
- Project Runway (Lifetime)
Best Reality Show Host
2016 - 21st Critics' Choice Awards
Best Picture
Spotlight
Best Picture
- Spotlight
- Brooklyn
- Carol
- Marte (The Martian)
- La habitación
- El puente de los espías
- Sicario
- El renacido
- Star Wars Episodio VII: El despertar de la fuerza
- Mad Max: Furia en la carretera
- La gran apuesta
Best Director
- George Miller (Mad Max: Furia en la carretera)
- Alejandro González Iñárritu (El renacido)
- Steven Spielberg (El puente de los espías)
- Ridley Scott (Marte (The Martian))
- Todd Haynes (Carol)
- Tom McCarthy (Spotlight)
Best Actor
- Leonardo DiCaprio (El renacido)
- Bryan Cranston (Trumbo. La lista negra de Hollywood)
- Johnny Depp (Black Mass (Estrictamente criminal))
- Eddie Redmayne (La chica danesa)
- Matt Damon (Marte (The Martian))
- Michael Fassbender (Steve Jobs)
Best Actress
- Brie Larson (La habitación)
- Charlize Theron (Mad Max: Furia en la carretera)
- Charlotte Rampling (45 años)
- Cate Blanchett (Carol)
- Jennifer Lawrence (Joy)
- Saoirse Ronan (Brooklyn)
Best Supporting Actor
- Sylvester Stallone (Creed. La leyenda de Rocky)
- Mark Ruffalo (Spotlight)
- Michael Shannon (99 Homes)
- Mark Rylance (El puente de los espías)
- Tom Hardy (El renacido)
- Paul Dano (Love & Mercy)
Best Supporting Actress
- Alicia Vikander (La chica danesa)
- Helen Mirren (Trumbo. La lista negra de Hollywood)
- Kate Winslet (Steve Jobs)
- Rooney Mara (Carol)
- Jennifer Jason Leigh (Los odiosos ocho)
- Rachel McAdams (Spotlight)
Best Young Actor/Actress
- Jacob Tremblay (La habitación)
- Abraham Attah (Beasts of No Nation)
- Milo Parker (Mr. Holmes)
- RJ Cyler (Yo, él y Raquel)
- Shameik Moore (Dope)
Best Acting Ensemble
- Spotlight
- Los odiosos ocho
- La gran apuesta
- Trumbo. La lista negra de Hollywood
- Straight Outta Compton
Best Original Screenplay
- Tom McCarthy, Josh Singer (Spotlight)
- Alex Garland (Ex Machina)
- Quentin Tarantino (Los odiosos ocho)
- Josh Cooley, Pete Docter, Meg LeFauve (Del revés (Inside Out))
- Matt Charman, Ethan Coen, Joel Coen (El puente de los espías)
Best Adapted Screenplay
- Adam McKay, Charles Randolph (La gran apuesta)
- Nick Hornby (Brooklyn)
- Emma Donoghue (La habitación)
- Drew Goddard (Marte (The Martian))
- Aaron Sorkin (Steve Jobs)
Best Cinematography
- Emmanuel Lubezki (El renacido)
- Edward Lachman (Carol)
- Robert Richardson (Los odiosos ocho)
- Dariusz Wolski (Marte (The Martian))
- Roger Deakins (Sicario)
- John Seale (Mad Max: Furia en la carretera)
Best Editing
- Margaret Sixel (Mad Max: Furia en la carretera)
- Pietro Scalia (Marte (The Martian))
- Tom McArdle (Spotlight)
- Stephen Mirrione (El renacido)
- Hank Corwin (La gran apuesta)
Best Score
- Ennio Morricone (Los odiosos ocho)
- Carter Burwell (Carol)
- Jóhann Jóhannsson (Sicario)
- Carsten Nicolai, Ryūichi Sakamoto (El renacido)
- Howard Shore (Spotlight)
Best Song
- Fast & Furious 7 - "See You Again"
- Spectre - "Writing's on the Wall"
- Love & Mercy - "One Kind of Love"
- La juventud - "Simple Song #3"
- Cincuenta sombras de Grey - "Love Me Like You Do"
- The Hunting Ground - "Til It Happens to You"
Best Art Direction
- Colin Gibson (Mad Max: Furia en la carretera)
- Jenny Oman, François Séguin, Louise Tremblay (Brooklyn)
- Judy Becker, Heather Loeffler (Carol)
- Michael Standish, Eve Stewart (La chica danesa)
- Celia Bobak, Arthur Max (Marte (The Martian))
- Rena DeAngelo, Adam Stockhausen (El puente de los espías)
Best Costume Design
- Jenny Beavan (Mad Max: Furia en la carretera)
- Odile Dicks-Mireaux (Brooklyn)
- Paco Delgado (La chica danesa)
- Sandy Powell (Cenicienta)
- Sandy Powell (Carol)
Best Hair and Makeup
- Mad Max: Furia en la carretera
- Black Mass (Estrictamente criminal)
- El renacido
- La chica danesa
- Los odiosos ocho
- Carol
Best Visual Effects
- Mad Max: Furia en la carretera
- Ex Machina
- Jurassic World
- Marte (The Martian)
- El renacido
- El desafío (The Walk)
Best Action Movie
- Mad Max: Furia en la carretera
- Fast & Furious 7
- Jurassic World
- Misión: Imposible. Nación secreta
- Sicario
Best Actor in an Action Movie
- Tom Hardy (Mad Max: Furia en la carretera)
- Tom Cruise (Misión: Imposible. Nación secreta)
- Paul Rudd (Ant-Man)
- Chris Pratt (Jurassic World)
- Daniel Craig (Spectre)
Best Actress in an Action Movie
- Charlize Theron (Mad Max: Furia en la carretera)
- Bryce Dallas Howard (Jurassic World)
- Emily Blunt (Sicario)
- Jennifer Lawrence (Los juegos del hambre: Sinsajo, Parte 2)
- Rebecca Ferguson (Misión: Imposible. Nación secreta)
Best Comedy
Best Actor in a Comedy Movie
- Christian Bale (La gran apuesta)
- Robert De Niro (El becario)
- Bill Hader (Y de repente tú)
- Steve Carell (La gran apuesta)
- Jason Statham (Espías)
Best Actress in a Comedy Movie
- Amy Schumer (Y de repente tú)
- Jennifer Lawrence (Joy)
- Melissa McCarthy (Espías)
- Tina Fey (Hermanísimas)
- Lily Tomlin (Grandma)
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
- Del revés (Inside Out)
- La oveja Shaun: La película
- Anomalisa
- El viaje de Arlo
- Carlitos y Snoopy. La película de Peanuts
Best Documentary Feature
- Amy (La chica detrás del nombre)
- Cartel Land
- Él me llamó Malala
- Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
- La mirada del silencio
- ¿Qué invadimos ahora?
Best Foreign Language Film
Critics' Choice MVP Award
Louis XIII Genius Award
- Industrial Light & Magic
Best Drama Series
- Mr. Robot (USA Network)
- Empire (Fox)
- The Knick (Cinemax)
- The Leftovers (HBO)
- Penny Dreadful (Showtime)
- Rectify (Sundance)
- UnREAL (Lifetime)
Best Actor in a Drama Series
- Rami Malek (Mr. Robot)
- Hugh Dancy (Hannibal)
- Clive Owen (The Knick)
- Liev Schreiber (Ray Donovan)
- Justin Theroux (The Leftovers)
- Aden Young (Rectify)
Best Actress in a Drama Series
- Carrie Coon (The Leftovers)
- Shiri Appleby (UnREAL)
- Viola Davis (Cómo defender a un asesino)
- Eva Green (Penny Dreadful)
- Taraji P. Henson (Empire)
- Krysten Ritter (Jessica Jones)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- Christian Slater (Mr. Robot)
- Clayne Crawford (Rectify)
- Christopher Eccleston (The Leftovers)
- André Holland (The Knick)
- Jonathan Jackson (Nashville)
- Rufus Sewell (El hombre en el castillo)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Constance Zimmer (UnREAL)
- Ann Dowd (The Leftovers)
- Regina King (The Leftovers)
- Helen McCrory (Penny Dreadful)
- Hayden Panettiere (Nashville)
- Maura Tierney (The Affair)
Best Guest Actor/Actress in a Drama Series
- Margo Martindale (The Good Wife)
- Richard Armitage (Hannibal)
- Justin Kirk (Manh(a)ttan)
- Patti LuPone (Penny Dreadful)
- Marisa Tomei (Empire)
- BD Wong (Mr. Robot)
Best Comedy Series
- Master of None (Netflix)
- Black-ish (ABC)
- Catastrophe (Prime Video)
- Jane the Virgin (The CW)
- The Last Man on Earth (Fox)
- Transparent (Prime Video)
- Eres lo peor (FXX)
Best Actor in a Comedy Series
- Jeffrey Tambor (Transparent)
- Anthony Anderson (Black-ish)
- Aziz Ansari (Master of None)
- Will Forte (The Last Man on Earth)
- Randall Park (Fresh Off the Boat)
- Fred Savage (The Grinder)
Best Actress in a Comedy Series
- Rachel Bloom (Crazy Ex-Girlfriend)
- Aya Cash (Eres lo peor)
- Wendi McLendon-Covey (The Goldbergs)
- Gina Rodriguez (Jane the Virgin)
- Tracee Ellis Ross (Black-ish)
- Constance Wu (Fresh Off the Boat)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
- Jay Duplass (Transparent)
- Jaime Camil (Jane the Virgin)
- Neil Flynn (The Middle)
- Keegan-Michael Key (Playing House)
- Mel Rodriguez (Getting On)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Mayim Bialik (The Big Bang Theory)
- Kether Donohue (Eres lo peor)
- Allison Janney (Mom)
- Judith Light (Transparent)
- Niecy Nash (Getting On)
- Eden Sher (The Middle)
Best Guest Actor/Actress in a Comedy Series
- Timothy Olyphant (The Grinder)
- Ellen Burstyn (Mom)
- Anjelica Huston (Transparent)
- Cherry Jones (Transparent)
- Jenifer Lewis (Black-ish)
- John Slattery (Wet Hot American Summer: First Day of Camp)
Best Movie Made for Television or Limited Series
- Fargo (FX)
- Childhood's End (Syfy)
- Luther (BBC America)
- Saints & Strangers (Nat Geo)
- Show Me a Hero (HBO)
- The Wiz Live! (NBC)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Idris Elba (Luther)
- Wes Bentley (American Horror Story)
- Martin Clunes (Arthur & George)
- Oscar Isaac (Show Me a Hero)
- Vincent Kartheiser (Saints & Strangers)
- Patrick Wilson (Fargo)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Kirsten Dunst (Fargo)
- Kathy Bates (American Horror Story)
- Sarah Hay (Flesh and Bone)
- Alyvia Alyn Lind (Dolly Parton's Coat of Many Colors)
- Rachel McAdams (True Detective)
- Shanice Williams (The Wiz Live!)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Jesse Plemons (Fargo)
- David Alan Grier (The Wiz Live!)
- Ne-Yo (The Wiz Live!)
- Nick Offerman (Fargo)
- Raoul Max Trujillo (Saints & Strangers)
- Bokeem Woodbine (Fargo)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Jean Smart (Fargo)
- Mary J. Blige (The Wiz Live!)
- Laura Haddock (Luther)
- Cristin Milioti (Fargo)
- Sarah Paulson (American Horror Story)
- Winona Ryder (Show Me a Hero)
Best Animated Series
- BoJack Horseman (Netflix)
- Bob's Burgers (Fox)
- Los simpson (Fox)
- South Park (Comedy Central)
- Star Wars Rebels (Disney XD)
Most Exciting New Series
- Atlanta (FX)
- Better Things (FX)
- Sucesor designado (ABC)
- The Good Place (NBC)
- One Mississippi (Prime Video)
- Pitch (Fox)
- This Is Us (NBC)
- Westworld (HBO)
Best Talk Show
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
- The Daily Show (Comedy Central)
- The Graham Norton Show (BBC America)
- Jimmy Kimmel Live! (ABC)
- The Late Late Show with James Corden (CBS)
- The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Most Bingeworthy Show
- La forastera (Starz)
- Empire (Fox)
- Amigos (NBC)
- Juego de tronos (HBO)
- Orange Is the New Black (Netflix)
- Los muertos (AMC)
Best Structured Reality Show
- Shark Tank (ABC)
- Antiques Roadshow (PBS)
- Inside the Actors Studio (Bravo)
- Los cazadores de mitos (Discovery)
- Project Greenlight (HBO)
- Undercover Boss (CBS)
Best Unstructured Reality Show
- Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
- Cops (Spike)
- Deadliest Catch (Discovery)
- Intervention (A&E)
- Naked and Afraid (Discovery)
- Pawn Stars (History)
Best Reality Show – Competition
- The Voice (NBC)
- The Amazing Race (CBS)
- Chopped (Food Network)
- Face Off (Syfy)
- MasterChef Junior (Fox)
- Survivor (CBS)
Best Reality Show Host
2016 - 22nd Critics' Choice Awards
Best Picture
La ciudad de las estrellas (La La Land)
Best Picture
- La ciudad de las estrellas (La La Land)
- La llegada
- Fences
- Hasta el último hombre
- Lion
- Loving
- Comanchería
- Manchester frente al mar
- Moonlight: La historia de una vida
- Sully
Best Director
- Damien Chazelle (La ciudad de las estrellas (La La Land))
- Mel Gibson (Hasta el último hombre)
- Barry Jenkins (Moonlight: La historia de una vida)
- Kenneth Lonergan (Manchester frente al mar)
- Denis Villeneuve (La llegada)
- David Mackenzie (Comanchería)
- Denzel Washington (Fences)
Best Actor
- Casey Affleck (Manchester frente al mar)
- Joel Edgerton (Loving)
- Andrew Garfield (Hasta el último hombre)
- Ryan Gosling (La ciudad de las estrellas (La La Land))
- Tom Hanks (Sully)
- Denzel Washington (Fences)
Best Actress
- Natalie Portman (Jackie)
- Amy Adams (La llegada)
- Annette Bening (20th Century Women)
- Ruth Negga (Loving)
- Isabelle Huppert (Elle)
- Emma Stone (La ciudad de las estrellas (La La Land))
Best Supporting Actor
- Mahershala Ali (Moonlight: La historia de una vida)
- Jeff Bridges (Comanchería)
- Ben Foster (Comanchería)
- Lucas Hedges (Manchester frente al mar)
- Dev Patel (Lion)
- Michael Shannon (Animales nocturnos)
Best Supporting Actress
- Viola Davis (Fences)
- Greta Gerwig (20th Century Women)
- Naomie Harris (Moonlight: La historia de una vida)
- Nicole Kidman (Lion)
- Michelle Williams (Manchester frente al mar)
- Janelle Monáe (Figuras ocultas)
Best Young Actor/Actress
- Lucas Hedges (Manchester frente al mar)
- Alex R. Hibbert (Moonlight: La historia de una vida)
- Lewis MacDougall (Un monstruo viene a verme)
- Madina Nalwanga (Reina De Katwe)
- Sunny Pawar (Lion)
- Hailee Steinfeld (Mi Vida a los 17)
Best Acting Ensemble
- Moonlight: La historia de una vida
- 20th Century Women
- Comanchería
- Fences
- Figuras ocultas
- Manchester frente al mar
Best Original Screenplay
- Damien Chazelle (La ciudad de las estrellas (La La Land))
- Kenneth Lonergan (Manchester frente al mar)
- Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos (Langosta)
- Barry Jenkins (Moonlight: La historia de una vida)
- Jeff Nichols (Loving)
- Taylor Sheridan (Comanchería)
Best Adapted Screenplay
- Eric Heisserer (La llegada)
- Luke Davies (Lion)
- Tom Ford (Animales nocturnos)
- Todd Komarnicki (Sully)
- Theodore Melfi, Allison Schroeder (Figuras ocultas)
- August Wilson (Fences)
Best Cinematography
- Linus Sandgren (La ciudad de las estrellas (La La Land))
- Stéphane Fontaine (Jackie)
- James Laxton (Moonlight: La historia de una vida)
- Seamus McGarvey (Animales nocturnos)
- Bradford Young (La llegada)
Best Editing
- Tom Cross (La ciudad de las estrellas (La La Land))
- John Gilbert (Hasta el último hombre)
- Blu Murray (Sully)
- Joe Walker (La llegada)
- Joi McMillon, Nat Sanders (Moonlight: La historia de una vida)
Best Score
- Justin Hurwitz (La ciudad de las estrellas (La La Land))
- Nicholas Britell (Moonlight: La historia de una vida)
- Jóhann Jóhannsson (La llegada)
- Mica Levi (Jackie)
- Volker Bertelmann, Dustin O'Halloran (Lion)
Best Song
- La ciudad de las estrellas (La La Land) - "City of Stars"
- La ciudad de las estrellas (La La Land) - "Audition (The Fools Who Dream)"
- Trolls - "Can't Stop the Feeling!"
- Sing Street - "Drive It Like You Stole It"
- Vaiana - "How Far I'll Go"
- La excepción a la regla - "The Rules Don't Apply"
Best Art Direction
- Sandy Reynolds-Wasco, David Wasco (La ciudad de las estrellas (La La Land))
- Stuart Craig, James Hambidge, Anna Pinnock (Animales fantásticos y dónde encontrarlos)
- Jess Gonchor, Nancy Haigh (Vivir de noche)
- Paul Hotte, André Valade, Patrice Vermette (La llegada)
- Véronique Melery, Jean Rabasse (Jackie)
Best Costume Design
- Madeline Fontaine (Jackie)
- Colleen Atwood (Animales fantásticos y dónde encontrarlos)
- Consolata Boyle (Florence Foster Jenkins)
- Eimer Ni Mhaoldomhnaigh (Amor y amistad)
- Mary Zophres (La ciudad de las estrellas (La La Land))
- Joanna Johnston (Aliados)
Best Hair and Makeup
- Jackie
- Animales fantásticos y dónde encontrarlos
- Doctor Strange (Doctor Extraño)
- Star Trek: Más allá
- Hasta el último hombre
Best Visual Effects
- El libro de La Selva
- La llegada
- Animales fantásticos y dónde encontrarlos
- Doctor Strange (Doctor Extraño)
- Un monstruo viene a verme
Best Action Movie
- Hasta el último hombre
- Capitán América: Civil War
- Doctor Strange (Doctor Extraño)
- Deadpool
- Jason Bourne
Best Actor in an Action Movie
- Andrew Garfield (Hasta el último hombre)
- Benedict Cumberbatch (Doctor Strange (Doctor Extraño))
- Matt Damon (Jason Bourne)
- Chris Evans (Capitán América: Civil War)
- Ryan Reynolds (Deadpool)
Best Actress in an Action Movie
- Margot Robbie (Escuadrón Suicida)
- Gal Gadot (Batman v Superman: El amanecer de la justicia)
- Scarlett Johansson (Capitán América: Civil War)
- Tilda Swinton (Doctor Strange (Doctor Extraño))
Best Comedy
Best Actor in a Comedy Movie
- Ryan Reynolds (Deadpool)
- Ryan Gosling (Dos buenos tipos)
- Hugh Grant (Florence Foster Jenkins)
- Dwayne Johnson (Un espía y medio)
- Viggo Mortensen (Captain Fantastic)
Best Actress in a Comedy Movie
- Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)
- Kate Beckinsale (Amor y amistad)
- Sally Field (Hello, My Name Is Doris)
- Kate McKinnon (Cazafantasmas)
- Hailee Steinfeld (Mi Vida a los 17)
Best Sci-Fi/Horror Movie
- La llegada
- Calle Cloverfield 10
- Doctor Strange (Doctor Extraño)
- No respires
- La bruja
- Star Trek: Más allá
Best Animated Feature
Best Foreign Language Film
#SeeHer Award
Best Drama Series
- Juego de tronos (HBO)
- Better Call Saul (AMC)
- The Crown (Netflix)
- Mr. Robot (USA Network)
- Stranger Things (Netflix)
- This Is Us (NBC)
- Westworld (HBO)
Best Actor in a Drama Series
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Sam Heughan (La forastera)
- Rami Malek (Mr. Robot)
- Matthew Rhys (The Americans)
- Liev Schreiber (Ray Donovan)
- Kevin Spacey (House of Cards)
Best Actress in a Drama Series
- Evan Rachel Wood (Westworld)
- Caitríona Balfe (La forastera)
- Tatiana Maslany (Orphan Black)
- Keri Russell (The Americans)
- Viola Davis (Cómo defender a un asesino)
- Robin Wright (House of Cards)
Best Supporting Actor in a Drama Series
- John Lithgow (The Crown)
- Peter Dinklage (Juego de tronos)
- Kit Harington (Juego de tronos)
- Michael McKean (Better Call Saul)
- Christian Slater (Mr. Robot)
- Jon Voight (Ray Donovan)
Best Supporting Actress in a Drama Series
- Thandiwe Newton (Westworld)
- Christine Baranski (The Good Wife)
- Emilia Clarke (Juego de tronos)
- Lena Headey (Juego de tronos)
- Maura Tierney (The Affair)
- Constance Zimmer (UnREAL)
Best Guest Actor/Actress in a Drama Series
- Jeffrey Dean Morgan (Los muertos)
- Mahershala Ali (House of Cards)
- Lisa Bonet (Ray Donovan)
- Ellen Burstyn (House of Cards)
- Michael J. Fox (The Good Wife)
- Jared Harris (The Crown)
Best Comedy Series
- Silicon Valley (HBO)
- Atlanta (FX)
- Black-ish (ABC)
- Fleabag (Amazon)
- Modern Family (ABC)
- Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
- Veep (HBO)
Best Actor in a Comedy Series
- Donald Glover (Atlanta)
- Anthony Anderson (Black-ish)
- Patrick Stewart (Blunt Talk)
- Jeffrey Tambor (Transparent)
- Bill Hader (Documentary Now!)
- Will Forte (The Last Man on Earth)
Best Actress in a Comedy Series
- Kate McKinnon (Saturday Night Live)
- Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Tracee Ellis Ross (Black-ish)
- Julia Louis-Dreyfus (Veep)
- Phoebe Waller-Bridge (Fleabag)
- Constance Wu (Fresh Off the Boat)
Best Supporting Actor in a Comedy Series
- Louie Anderson (Baskets)
- Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
- Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Tony Hale (Veep)
- Ty Burrell (Modern Family)
- T.J. Miller (Silicon Valley)
Best Supporting Actress in a Comedy Series
- Jane Krakowski (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Julie Bowen (Modern Family)
- Allison Janney (Mom)
- Anna Chlumsky (Veep)
- Judith Light (Transparent)
- Allison Williams (Girls)
Best Guest Actor/Actress in a Comedy Series
- Alec Baldwin (Saturday Night Live)
- Christine Baranski (The Big Bang Theory)
- Larry David (Saturday Night Live)
- Lisa Kudrow (Unbreakable Kimmy Schmidt)
- Liam Neeson (Inside Amy Schumer)
Best Movie Made for Television or Limited Series
- American Crime Story - The People v. O.J. Simpson (FX)
- All the Way (HBO)
- Confirmation (HBO)
- Killing Reagan (Nat Geo)
- The Night Manager (AMC)
- Roots (History)
Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Courtney B. Vance (American Crime Story - The People v. O.J. Simpson)
- Bryan Cranston (All the Way)
- Benedict Cumberbatch (Sherlock: la novia abominable)
- Cuba Gooding Jr. (American Crime Story - The People v. O.J. Simpson)
- Tom Hiddleston (The Night Manager)
- Tim Matheson (Killing Reagan)
Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Sarah Paulson (American Crime Story - The People v. O.J. Simpson)
- Olivia Colman (The Night Manager)
- Felicity Huffman (American Crime)
- Cynthia Nixon (Killing Reagan)
- Lili Taylor (American Crime)
- Kerry Washington (Confirmation)
Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
- Sterling K. Brown (American Crime Story - The People v. O.J. Simpson)
- Lane Garrison (Roots)
- Frank Langella (All the Way)
- Hugh Laurie (The Night Manager)
- John Travolta (American Crime Story - The People v. O.J. Simpson)
- Forest Whitaker (Roots)
Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
- Regina King (American Crime)
- Elizabeth Debicki (The Night Manager)
- Sarah Lancashire (El ayuda de cámara (The Dresser))
- Melissa Leo (All the Way)
- Anna Paquin (Roots)
- Emily Watson (El ayuda de cámara (The Dresser))
Best Animated Series
- BoJack Horseman (Netflix)
- Archer (FX)
- Bob's Burgers (Fox)
- Los simpson (Fox)
- Son of Zorn (Fox)
- South Park (Comedy Central)
Best Talk Show
- The Late Late Show with James Corden (CBS)
- The Daily Show (Comedy Central)
- Full Frontal with Samantha Bee (TBS)
- Jimmy Kimmel Live! (ABC)
- Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
- The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)
Most Bingeworthy Show
- La forastera (Starz)
- Bates Motel (A&E)
- Catastrophe (Amazon)
- Juego de tronos (HBO)
- Mr. Robot (USA Network)
- Stranger Things (Netflix)
Best Structured Reality Show
- Shark Tank (ABC)
- Chopped (Food Network)
- Inside the Actors Studio (Bravo)
- Penn & Teller: Fool Us (The CW)
- Project Runway (Lifetime)
- Undercover Boss (CBS)
Best Unstructured Reality Show
- Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
- Chrisley Knows Best (USA Network)
- Deadliest Catch (Discovery)
- Ice Road Truckers (History)
- Intervention (A&E)
- Naked and Afraid (Discovery)
Best Reality Show – Competition
- The Voice (NBC)
- The Amazing Race (CBS)
- America's Got Talent (NBC)
- MasterChef Junior (Fox)
- RuPaul's Drag Race (CBS)
- Skin Wars (GSN)
Best Reality Show Host
2015 - 20th Critics' Choice Awards
Best Picture
Boyhood (Momentos de una vida)
Best Picture
- Boyhood (Momentos de una vida)
- The Imitation Game (Descifrando Enigma)
- El gran hotel Budapest
- Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia)
- La teoría del todo
- Invencible (Unbroken)
- Selma
- Nightcrawler
- Perdida
- Whiplash
Best Director
- Richard Linklater (Boyhood (Momentos de una vida))
- Alejandro González Iñárritu (Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia))
- Angelina Jolie (Invencible (Unbroken))
- Ava DuVernay (Selma)
- David Fincher (Perdida)
- Wes Anderson (El gran hotel Budapest)
Best Actor
- Michael Keaton (Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia))
- Benedict Cumberbatch (The Imitation Game (Descifrando Enigma))
- Eddie Redmayne (La teoría del todo)
- David Oyelowo (Selma)
- Jake Gyllenhaal (Nightcrawler)
- Ralph Fiennes (El gran hotel Budapest)
Best Actress
- Julianne Moore (Siempre Alice)
- Felicity Jones (La teoría del todo)
- Marion Cotillard (Dos días, una noche)
- Reese Witherspoon (Alma salvaje)
- Rosamund Pike (Perdida)
- Jennifer Aniston (Cake)
Best Supporting Actor
- J.K. Simmons (Whiplash)
- Ethan Hawke (Boyhood (Momentos de una vida))
- Edward Norton (Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia))
- Josh Brolin (Puro vicio)
- Robert Duvall (El juez)
- Mark Ruffalo (Foxcatcher)
Best Supporting Actress
- Patricia Arquette (Boyhood (Momentos de una vida))
- Emma Stone (Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia))
- Jessica Chastain (El año más violento)
- Keira Knightley (The Imitation Game (Descifrando Enigma))
- Meryl Streep (Into the Woods)
- Tilda Swinton (Snowpiercer (Rompenieves))
Best Young Actor/Actress
- Ellar Coltrane (Boyhood (Momentos de una vida))
- Ansel Elgort (Bajo la misma estrella)
- Mackenzie Foy (Interstellar)
- Jaeden Martell (Sn. Vincent)
- Noah Wiseman (Babadook)
- Quvenzhané Wallis (Annie)
- Tony Revolori (El gran hotel Budapest)
Best Acting Ensemble
- Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia)
- Boyhood (Momentos de una vida)
- Into the Woods
- El gran hotel Budapest
- Selma
- The Imitation Game (Descifrando Enigma)
Best Original Screenplay
- Armando Bo, Alexander Dinelaris, Nicolás Giacobone, Alejandro González Iñárritu (Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia))
- Richard Linklater (Boyhood (Momentos de una vida))
- Dan Gilroy (Nightcrawler)
- Wes Anderson, Hugo Guinness (El gran hotel Budapest)
- Damien Chazelle (Whiplash)
Best Adapted Screenplay
- Gillian Flynn (Perdida)
- Nick Hornby (Alma salvaje)
- Graham Moore (The Imitation Game (Descifrando Enigma))
- Anthony McCarten (La teoría del todo)
- Paul Thomas Anderson (Puro vicio)
- Ethan Coen, Joel Coen, Richard LaGravenese, William Nicholson (Invencible (Unbroken))
Best Cinematography
- Emmanuel Lubezki (Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia))
- Hoyte van Hoytema (Interstellar)
- Robert D. Yeoman (El gran hotel Budapest)
- Dick Pope (Mr. Turner)
- Roger Deakins (Invencible (Unbroken))
Best Editing
- Douglas Crise, Stephen Mirrione (Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia))
- Sandra Adair (Boyhood (Momentos de una vida))
- Tom Cross (Whiplash)
- Lee Smith (Interstellar)
- Kirk Baxter (Perdida)
Best Score
- Antonio Sanchez (Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia))
- Hans Zimmer (Interstellar)
- Jóhann Jóhannsson (La teoría del todo)
- Alexandre Desplat (The Imitation Game (Descifrando Enigma))
- Trent Reznor, Atticus Ross (Perdida)
Best Song
- John Legend, Common (Selma) - "Glory"
- Lana Del Rey (Big Eyes) - "Big Eyes"
- La LEGO® película - "Everything Is Awesome"
- Lorde (Los juegos del hambre: Sinsajo, Parte I) - "Yellow Flicker Beat"
- Keira Knightley (Begin Again) - "Lost Stars"
Best Art Direction
- Anna Pinnock, Adam Stockhausen (El gran hotel Budapest)
- George DeTitta Jr., Kevin Thompson (Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia))
- Nathan Crowley, Gary Fettis (Interstellar)
- David Crank, Amy Wells (Puro vicio)
- Dennis Gassner, Anna Pinnock (Into the Woods)
- Beatrice Brentnerová, Ondřej Nekvasil (Snowpiercer (Rompenieves))
Best Costume Design
- Milena Canonero (El gran hotel Budapest)
- Mark Bridges (Puro vicio)
- Jacqueline Durran (Mr. Turner)
- Colleen Atwood (Into the Woods)
- Anna Biedrzycka-Sheppard (Maléfica)
Best Hair and Makeup
- Guardianes de la Galaxia
- Foxcatcher
- Into the Woods
- Maléfica
- El hobbit: La batalla de los cinco ejércitos
Best Visual Effects
- El amanecer del planeta de los simios
- El hobbit: La batalla de los cinco ejércitos
- Guardianes de la Galaxia
- Interstellar
- Al filo del mañana
Best Action Movie
- Guardianes de la Galaxia
- El francotirador
- Capitán América: El soldado de invierno
- Al filo del mañana
- Corazones de acero
Best Actor in an Action Movie
- Bradley Cooper (El francotirador)
- Brad Pitt (Corazones de acero)
- Chris Evans (Capitán América: El soldado de invierno)
- Chris Pratt (Guardianes de la Galaxia)
- Tom Cruise (Al filo del mañana)
Best Actress in an Action Movie
- Emily Blunt (Al filo del mañana)
- Jennifer Lawrence (Los juegos del hambre: Sinsajo, Parte I)
- Shailene Woodley (Divergente)
- Scarlett Johansson (Lucy)
- Zoe Saldana (Guardianes de la Galaxia)
Best Comedy
- El gran hotel Budapest
- Sn. Vincent
- Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia)
- Top cinco
- Infiltrados en la universidad
Best Actor in a Comedy Movie
- Michael Keaton (Birdman o (la inesperada virtud de la ignorancia))
- Bill Murray (Sn. Vincent)
- Jon Favreau (#Chef)
- Chris Rock (Top cinco)
- Channing Tatum (Infiltrados en la universidad)
- Ralph Fiennes (El gran hotel Budapest)
Best Actress in a Comedy Movie
- Jenny Slate (Obvious Child)
- Kristen Wiig (The Skeleton Twins)
- Rosario Dawson (Top cinco)
- Rose Byrne (Malditos Vecinos)
- Melissa McCarthy (Sn. Vincent)
Best Sci-Fi/Horror Movie
- Interstellar
- Snowpiercer (Rompenieves)
- Under the Skin
- El amanecer del planeta de los simios
- Babadook
Best Animated Feature
Best Documentary Feature
- La vida misma
- Citizenfour
- Glen Campbell: I'll Be Me
- Jodorowsky's Dune
- The Overnighters
- Last Days in Vietnam
Best Foreign Language Film
Critics' Choice MVP Award
Louis XIII Genius Award
Lifetime Achievement Award
2014 - 19th Critics' Choice Awards
Best Picture
12 años de esclavitud
Best Picture
- 12 años de esclavitud
- Dallas Buyers Club
- Gravity
- Capitán Phillips
- La gran estafa americana
- Nebraska
- Her
- Al encuentro de Mr. Banks
- El lobo de Wall Street
- A propósito de Llewyn Davis
Best Director
- Alfonso Cuarón (Gravity)
- David O. Russell (La gran estafa americana)
- Paul Greengrass (Capitán Phillips)
- Martin Scorsese (El lobo de Wall Street)
- Spike Jonze (Her)
- Steve McQueen (12 años de esclavitud)
Best Actor
- Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)
- Bruce Dern (Nebraska)
- Christian Bale (La gran estafa americana)
- Robert Redford (Cuando todo está perdido)
- Chiwetel Ejiofor (12 años de esclavitud)
- Tom Hanks (Capitán Phillips)
Best Actress
- Cate Blanchett (Blue Jasmine)
- Brie Larson (Las vidas de Grace)
- Judi Dench (Philomena)
- Emma Thompson (Al encuentro de Mr. Banks)
- Meryl Streep (Agosto)
- Sandra Bullock (Gravity)
Best Supporting Actor
- Jared Leto (Dallas Buyers Club)
- Barkhad Abdi (Capitán Phillips)
- Bradley Cooper (La gran estafa americana)
- Daniel Brühl (Rush)
- James Gandolfini (Sobran las palabras)
- Michael Fassbender (12 años de esclavitud)
Best Supporting Actress
- Lupita Nyong'o (12 años de esclavitud)
- Jennifer Lawrence (La gran estafa americana)
- Julia Roberts (Agosto)
- June Squibb (Nebraska)
- Oprah Winfrey (El mayordomo)
- Scarlett Johansson (Her)
Best Young Actor/Actress
- Adèle Exarchopoulos (La vida de Adèle)
- Asa Butterfield (El juego de Ender)
- Sophie Nélisse (La ladrona de Libros)
- Tye Sheridan (Mud)
- Liam James (El camino de vuelta)
Best Acting Ensemble
Best Original Screenplay
- Spike Jonze (Her)
- Woody Allen (Blue Jasmine)
- Bob Nelson (Nebraska)
- David O. Russell, Eric Warren Singer (La gran estafa americana)
- Ethan Coen, Joel Coen (A propósito de Llewyn Davis)
Best Adapted Screenplay
- John Ridley (12 años de esclavitud)
- Billy Ray (Capitán Phillips)
- Tracy Letts (Agosto)
- Julie Delpy, Ethan Hawke, Richard Linklater (Antes del anochecer)
- Steve Coogan, Jeff Pope (Philomena)
- Terence Winter (El lobo de Wall Street)
Best Cinematography
- Emmanuel Lubezki (Gravity)
- Phedon Papamichael (Nebraska)
- Sean Bobbitt (12 años de esclavitud)
- Roger Deakins (Prisioneros)
- Bruno Delbonnel (A propósito de Llewyn Davis)
Best Editing
- Alfonso Cuarón, Mark Sanger (Gravity)
- Joe Walker (12 años de esclavitud)
- Christopher Rouse (Capitán Phillips)
- Daniel P. Hanley, Mike Hill (Rush)
- Thelma Schoonmaker (El lobo de Wall Street)
- Alan Baumgarten, Jay Cassidy, Crispin Struthers (La gran estafa americana)
Best Score
- Steven Price (Gravity)
- Win Butler, Owen Pallett (Her)
- Hans Zimmer (12 años de esclavitud)
- Thomas Newman (Al encuentro de Mr. Banks)
Best Song
- Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez (Frozen, el reino del hielo) - "Let It Go"
- Guy Berryman, Jon Buckland, Will Champion, Chris Martin (Los juegos del hambre: En llamas) - "Atlas"
- Bono, Adam Clayton, Larry Mullen Jr., The Edge (Mandela: Del mito al hombre) - "Ordinary Love"
- Lana Del Rey (El gran Gatsby) - "Young and Beautiful"
- Adam Driver, Oscar Isaac, Justin Timberlake (A propósito de Llewyn Davis) - "Please Mr. Kennedy"
Best Art Direction
- Beverley Dunn, Catherine Martin (El gran Gatsby)
- Alice Baker, Adam Stockhausen (12 años de esclavitud)
- Dan Hennah, Ra Vincent (El hobbit: La desolación de Smaug)
- Rosie Goodwin, Andy Nicholson (Gravity)
- K.K. Barrett, Gene Serdena (Her)
Best Costume Design
- Catherine Martin (El gran Gatsby)
- Patricia Norris (12 años de esclavitud)
- Daniel Orlandi (Al encuentro de Mr. Banks)
- Michael Wilkinson (La gran estafa americana)
- Bob Buck, Lesley Burkes-Harding, Ann Maskrey, Richard Taylor (El hobbit: La desolación de Smaug)
Best Hair and Makeup
Best Visual Effects
Best Action Movie
Best Actor in an Action Movie
- Mark Wahlberg (El único superviviente)
- Brad Pitt (Guerra mundial Z)
- Robert Downey Jr. (Iron Man 3)
- Henry Cavill (El hombre de acero)
Best Actress in an Action Movie
- Sandra Bullock (Gravity)
- Gwyneth Paltrow (Iron Man 3)
- Evangeline Lilly (El hobbit: La desolación de Smaug)
- Jennifer Lawrence (Los juegos del hambre: En llamas)
Best Comedy
- La gran estafa americana
- Juerga hasta el fin
- El camino de vuelta
- Sobran las palabras
- Cuerpos especiales
- Bienvenidos al fin del mundo
Best Actor in a Comedy Movie
- Leonardo DiCaprio (El lobo de Wall Street)
- Christian Bale (La gran estafa americana)
- James Gandolfini (Sobran las palabras)
- Simon Pegg (Bienvenidos al fin del mundo)
- Sam Rockwell (El camino de vuelta)
Best Actress in a Comedy Movie
- Amy Adams (La gran estafa americana)
- Greta Gerwig (Frances Ha)
- Melissa McCarthy (Cuerpos especiales)
- Sandra Bullock (Cuerpos especiales)
- Julia Louis-Dreyfus (Sobran las palabras)
Best Sci-Fi/Horror Movie
Best Animated Feature
- Frozen, el reino del hielo
- Los croods
- Gru 2. Mi villano favorito
- Monstruos University
- El viento se levanta