Premios - Academy Awards - 1985-1994
Premios nacionales
- Premios Goya
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Czech Lion Awards
- Sun in a Net Awards
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- AACTA International Awards
- Hong Kong Film Awards
Festivales de cine
- Festival Internacional de Cine de San Sebastián
- Sitges Film Festival
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Karlovy Vary International Film Festival (KVIFF)
- Zurich Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Ji.hlava International Documentary Film Festival
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Premios de la crítica
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Czech Film Critics Awards
Género (premio especial)
Anti-precios
1994 - The 66th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
La lista de Schindler
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Steven Spielberg (La lista de Schindler)
- Robert Altman (Vidas cruzadas)
- Jane Campion (El piano)
- James Ivory (Lo que queda del día)
- Jim Sheridan (En el nombre del padre)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Tom Hanks (Philadelphia)
- Daniel Day-Lewis (En el nombre del padre)
- Laurence Fishburne (TINA. What´s Love Got To Do With It?)
- Anthony Hopkins (Lo que queda del día)
- Liam Neeson (La lista de Schindler)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Holly Hunter (El piano)
- Angela Bassett (TINA. What´s Love Got To Do With It?)
- Stockard Channing (Seis grados de separación)
- Emma Thompson (Lo que queda del día)
- Debra Winger (Tierras de penumbra)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Tommy Lee Jones (El fugitivo)
- Leonardo DiCaprio (¿A quién ama Gilbert Grape?)
- Ralph Fiennes (La lista de Schindler)
- John Malkovich (En la línea de fuego)
- Pete Postlethwaite (En el nombre del padre)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Anna Paquin (El piano)
- Holly Hunter (The Firm (La tapadera))
- Rosie Perez (Sin miedo a la vida)
- Winona Ryder (La edad de la inocencia)
- Emma Thompson (En el nombre del padre)
Best Foreign Language Film
- Belle époque (Fernando Trueba) Španělsko
- El olor de la papaya verde (Anh Hung Tran) Vietnam
- El banquete de boda (Ang Lee) Thaiwan
- Hedd Wyn (Paul Turner) Velká Británie
- Adiós a mi concubina (Kaige Chen) Hong Kong
Best Documentary Feature
- I Am a Promise: The Children of Stanton Elementary School
- Children of Fate: Life and Death in a Sicilian Family
- The War Room
- The Broadcast Tapes of Dr. Peter
- For Better or for Worse
Best Original Screenplay
- Jane Campion (El piano)
- Gary Ross (Dave, presidente por un día)
- Jeff Maguire (En la línea de fuego)
- Ron Nyswaner (Philadelphia)
- Jeff Arch, Nora Ephron, David S. Ward (Algo para recordar)
Best Adapted Screenplay
- Steven Zaillian (La lista de Schindler)
- Terry George, Jim Sheridan (En el nombre del padre)
- Jay Cocks, Martin Scorsese (La edad de la inocencia)
- William Nicholson (Tierras de penumbra)
- Ruth Prawer Jhabvala (Lo que queda del día)
Best Achievement in Cinematography
- Janusz Kaminski (La lista de Schindler)
- Changwei Gu (Adiós a mi concubina)
- Michael Chapman (El fugitivo)
- Stuart Dryburgh (El piano)
- Conrad L. Hall (En busca de Bobby Fischer)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- John Williams (La lista de Schindler)
- Elmer Bernstein (La edad de la inocencia)
- Dave Grusin (The Firm (La tapadera))
- James Newton Howard (El fugitivo)
- Richard Robbins (Lo que queda del día)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Bruce Springsteen (Philadelphia) - "Streets of Philadelphia"
- Justicia poética - "Again"
- Beethoven 2: la familia crece - "The Day I Fall in Love"
- Philadelphia - "Philadelphia"
- Algo para recordar - "A Wink and a Smile"
Best Achievement in Production Design
- La lista de Schindler
- La familia Addams: La tradición continúa
- La edad de la inocencia
- Orlando
- Lo que queda del día
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
Best Sound Editing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
- Wallace y Gromit: Los pantalones equivocados
- Blindscape
- Le Fleuve aux grandes eaux
- Small Talk
- The Village
Best Documentary Short Film
Honorary Award
Jean Hersholt Humanitarian Award
1993 - The 65th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Sin perdón
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Clint Eastwood (Sin perdón)
- Robert Altman (El juego de Hollywood)
- Martin Brest (Esencia de mujer)
- James Ivory (Regreso a Howards End)
- Neil Jordan (Juego de lágrimas)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Al Pacino (Esencia de mujer)
- Robert Downey Jr. (Chaplin)
- Clint Eastwood (Sin perdón)
- Stephen Rea (Juego de lágrimas)
- Denzel Washington (Malcolm X)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Emma Thompson (Regreso a Howards End)
- Catherine Deneuve (Indochina)
- Mary McDonnell (Passion fish (Peces de pasión))
- Michelle Pfeiffer (Por encima de todo)
- Susan Sarandon (El aceite de la vida)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Gene Hackman (Sin perdón)
- Jaye Davidson (Juego de lágrimas)
- Jack Nicholson (Algunos hombres buenos)
- Al Pacino (Éxito a cualquier precio)
- David Paymer (Mr. Saturday Night)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Marisa Tomei (Mi primo Vinny)
- Judy Davis (Maridos y mujeres)
- Joan Plowright (Un abril encantado)
- Vanessa Redgrave (Regreso a Howards End)
- Miranda Richardson (Herida)
Best Foreign Language Film
- Indochina (Régis Wargnier) Francie
- Schtonk! (Helmut Dietl) Německo
- Un lugar en el mundo (Adolfo Aristarain) Argentina
- Urga, el territorio del amor (Nikita Mijalkov) Rusko
- Daens (Stijn Coninx) Belgie
Best Documentary Feature
- The Panama Deception
- Fires of Kuwait
- Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II
- Music for the Movies: Bernard Herrmann
- Changing Our Minds: The Story of Dr. Evelyn Hooker
Best Original Screenplay
- Neil Jordan (Juego de lágrimas)
- Woody Allen (Maridos y mujeres)
- George Miller (El aceite de la vida)
- John Sayles (Passion fish (Peces de pasión))
- David Webb Peoples (Sin perdón)
Best Adapted Screenplay
- Ruth Prawer Jhabvala (Regreso a Howards End)
- Richard Friedenberg (El río de la vida)
- Un abril encantado
- Bo Goldman (Esencia de mujer)
- Michael Tolkin (El juego de Hollywood)
Best Achievement in Cinematography
- Philippe Rousselot (El río de la vida)
- Stephen H. Burum (Hoffa: un pulso al poder)
- Tony Pierce-Roberts (Regreso a Howards End)
- Robert Fraisse (El amante)
- Jack N. Green (Sin perdón)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Alan Menken (Aladdin)
- Jerry Goldsmith (Instinto básico)
- John Barry (Chaplin)
- Richard Robbins (Regreso a Howards End)
- Mark Isham (El río de la vida)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Alan Menken (Aladdin) - "A Whole New World"
- Los reyes del mambo tocan canciones de amor - "Beautiful Maria of My Soul"
- Aladdin - "Friend Like Me."
- El guardaespaldas - "I Have Nothing"
- El guardaespaldas - "Run to You"
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
- Drácula de Bram Stoker
- Un abril encantado
- Regreso a Howards End
- Malcolm X
- Toys (Fabricando ilusiones)
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
Best Sound Editing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
- Mona Lisa Descending a Staircase (Joan C. Gratz)
- Adam (Peter Lord)
- Palabras, palabras, palabras (Michaela Pavlátová)
- The Sandman (Paul Berry)
- Screen Play (Barry Purves)
Best Documentary Short Film
- Educating Peter
- At the Edge of Conquest: The Journey of Chief Wai-Wai
- Beyond Imagining: Margaret Anderson and the 'Little Review'
- The Colours of My Father: A Portrait of Sam Borenstein
- When Abortion Was Illegal: Untold Stories
Honorary Award
Jean Hersholt Humanitarian Award
Scientific and Engineering Award
1992 - The 64th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
El silencio de los corderos
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Jonathan Demme (El silencio de los corderos)
- Barry Levinson (Bugsy)
- John Singleton (Los chicos del barrio)
- Oliver Stone (JFK: caso abierto)
- Ridley Scott (Thelma y Louise)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Anthony Hopkins (El silencio de los corderos)
- Warren Beatty (Bugsy)
- Robin Williams (El rey pescador)
- Robert De Niro (El cabo del miedo)
- Nick Nolte (El príncipe de las mareas)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Jodie Foster (El silencio de los corderos)
- Susan Sarandon (Thelma y Louise)
- Laura Dern (El precio de la ambición)
- Bette Midler (Ayer, hoy y por siempre)
- Geena Davis (Thelma y Louise)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Jack Palance (Cowboys de ciudad)
- Tommy Lee Jones (JFK: caso abierto)
- Ben Kingsley (Bugsy)
- Harvey Keitel (Bugsy)
- Michael Lerner (Barton Fink)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Mercedes Ruehl (El rey pescador)
- Juliette Lewis (El cabo del miedo)
- Kate Nelligan (El príncipe de las mareas)
- Diane Ladd (El precio de la ambición)
- Jessica Tandy (Tomates verdes fritos)
Best Foreign Language Film
- Mediterráneo (Gabriele Salvatores) Itálie
- Hijos de la naturaleza (Friðrik Þór Friðriksson) Island
- La linterna roja (Yimou Zhang) Hong Kong
- Oxen (Sven Nykvist) Švédsko
- Escuela primaria (Jan Svěrák) Československo
Best Documentary Feature
- In the Shadow of the Stars
- Death on the Job
- Doing Time: Life Inside the Big House
- The Restless Conscience: Resistance to Hitler Within Germany 1933-1945
- Wild by Law
Best Original Screenplay
- Callie Khouri (Thelma y Louise)
- Lawrence Kasdan, Meg Kasdan (Grand Canyon (El alma de la ciudad))
- Richard LaGravenese (El rey pescador)
- James Toback (Bugsy)
- John Singleton (Los chicos del barrio)
Best Adapted Screenplay
- Ted Tally (El silencio de los corderos)
- Pat Conroy, Becky Johnston (El príncipe de las mareas)
- Agnieszka Holland (Europa, Europa)
- Zachary Sklar, Oliver Stone (JFK: caso abierto)
- Fannie Flagg, Carol Sobieski (Tomates verdes fritos)
Best Achievement in Cinematography
- Robert Richardson (JFK: caso abierto)
- Allen Daviau (Bugsy)
- Stephen Goldblatt (El príncipe de las mareas)
- Adam Greenberg (Terminator 2: El juicio final)
- Adrian Biddle (Thelma y Louise)
Best Achievement in Film Editing
- JFK: caso abierto
- Los commitments
- El silencio de los corderos
- Terminator 2: El juicio final
- Thelma y Louise
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Alan Menken (La bella y la bestia)
- Ennio Morricone (Bugsy)
- George Fenton (El rey pescador)
- John Williams (JFK: caso abierto)
- James Newton Howard (El príncipe de las mareas)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Alan Menken (La bella y la bestia) - "Beauty and the Beast"
- La bella y la bestia - "Belle"
- La bella y la bestia - "Be Our Guest"
- Robin Hood: Príncipe de los ladrones - "(Everything I Do) I Do It for You"
- Hook (El capitán Garfio) - "When You're Alone"
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
- Terminator 2: El juicio final
- Llamaradas
- La bella y la bestia
- JFK: caso abierto
- El silencio de los corderos
Best Sound Editing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- Deadly Deception: General Electric, Nuclear Weapons and Our Environment
- Chasseurs des ténèbres
- A Little Vicious
- Memorial: Letters from American Soldiers
- The Mark of the Maker
Honorary Award
1991 - The 63rd Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Bailando con lobos
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Kevin Costner (Bailando con lobos)
- Francis Ford Coppola (El padrino: parte III)
- Stephen Frears (The Grifters (Los timadores))
- Barbet Schroeder (El misterio Von Bülow)
- Martin Scorsese (Uno de los nuestros)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Jeremy Irons (El misterio Von Bülow)
- Kevin Costner (Bailando con lobos)
- Robert De Niro (Despertares)
- Gérard Depardieu (Cyrano de Bergerac)
- Richard Harris (El prado)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Kathy Bates (Misery)
- Anjelica Huston (The Grifters (Los timadores))
- Julia Roberts (Pretty Woman)
- Meryl Streep (Postales desde el filo)
- Joanne Woodward (Esperando a Mr. Bridge)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Joe Pesci (Uno de los nuestros)
- Bruce Davison (Longtime Companion)
- Andy Garcia (El padrino: parte III)
- Graham Greene (Bailando con lobos)
- Al Pacino (Dick Tracy)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Whoopi Goldberg (Ghost, más allá del amor)
- Annette Bening (The Grifters (Los timadores))
- Lorraine Bracco (Uno de los nuestros)
- Diane Ladd (Corazón salvaje)
- Mary McDonnell (Bailando con lobos)
Best Foreign Language Film
- Viaje a la esperanza (Xavier Koller) Švýcarsko
- Semilla De Crisantemo (Yimou Zhang) Čína
- Porte aperte (Gianni Amelio) Itálie
- La chica terrible (Michael Verhoeven) Německo
- Cyrano de Bergerac (Jean-Paul Rappeneau) Francie
Best Documentary Feature
- American Dream
- Berkeley in the Sixties
- Waldo Salt: A Screenwriter's Journey
- Building Bombs
- Forever Activists: Stories from the Veterans of the Abraham Lincoln Brigade
Best Original Screenplay
- Bruce Joel Rubin (Ghost, más allá del amor)
- Woody Allen (Alice)
- Barry Levinson (Avalon)
- Peter Weir (Matrimonio de conveniencia)
- Whit Stillman (Metropolitan)
Best Adapted Screenplay
- Michael Blake (Bailando con lobos)
- Steven Zaillian (Despertares)
- Nicholas Pileggi, Martin Scorsese (Uno de los nuestros)
- Donald E. Westlake (The Grifters (Los timadores))
- Nicholas Kazan (El misterio Von Bülow)
Best Achievement in Cinematography
- Dean Semler (Bailando con lobos)
- Allen Daviau (Avalon)
- Vittorio Storaro (Dick Tracy)
- Gordon Willis (El padrino: parte III)
- Philippe Rousselot (Henry & June (El diario íntimo de Anaïs Nin))
Best Achievement in Film Editing
- Bailando con lobos
- Ghost, más allá del amor
- El padrino: parte III
- Uno de los nuestros
- La caza del Octubre Rojo
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- John Barry (Bailando con lobos)
- Randy Newman (Avalon)
- Maurice Jarre (Ghost, más allá del amor)
- Dave Grusin (Habana)
- John Williams (Solo en casa)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Stephen Sondheim (Dick Tracy) - "Sooner or Later (I Always Get My Man)"
- Intrépidos forajidos - "Blaze of Glory"
- Postales desde el filo - "I'm Checkin' Out"
- El padrino: parte III - "Promise Me You'll Remember"
- Solo en casa - "Somewhere in My Memory"
Best Achievement in Production Design
- Dick Tracy
- Cyrano de Bergerac
- Bailando con lobos
- El padrino: parte III
- Hamlet, el honor de la venganza
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Sound Mixing
Best Sound Editing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- Days of Waiting
- Chimps: So Like Us
- Rose Kennedy: A Life to Remember
- Burning Down Tomorrow
- Journey Into Life: The World of the Unborn
Special Benefit
Honorary Award
1990 - The 62nd Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Paseando a Miss Daisy
Best Motion Picture of the Year
- Paseando a Miss Daisy
- Nacido el cuatro de julio
- El club de los poetas muertos
- Campo de sueños
- Mi pie izquierdo
Best Achievement in Directing
- Oliver Stone (Nacido el cuatro de julio)
- Woody Allen (Delitos y faltas)
- Kenneth Branagh (Enrique V)
- Jim Sheridan (Mi pie izquierdo)
- Peter Weir (El club de los poetas muertos)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Daniel Day-Lewis (Mi pie izquierdo)
- Kenneth Branagh (Enrique V)
- Tom Cruise (Nacido el cuatro de julio)
- Morgan Freeman (Paseando a Miss Daisy)
- Robin Williams (El club de los poetas muertos)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Jessica Tandy (Paseando a Miss Daisy)
- Isabelle Adjani (La pasión de Camille Claudel)
- Pauline Collins (Shirley Valentine)
- Jessica Lange (La caja de música)
- Michelle Pfeiffer (Los fabulosos Baker Boys)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Denzel Washington (Tiempos de gloria)
- Danny Aiello (Haz lo que debas)
- Dan Aykroyd (Paseando a Miss Daisy)
- Marlon Brando (Una árida estación blanca)
- Martin Landau (Delitos y faltas)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Brenda Fricker (Mi pie izquierdo)
- Anjelica Huston (Enemigos, A Love Story)
- Lena Olin (Enemigos, A Love Story)
- Julia Roberts (Magnolias de acero)
- Dianne Wiest (Dulce hogar... ¡a veces!)
Best Foreign Language Film
- Nuevo Cinema Paradiso (Giuseppe Tornatore) Itálie
- La pasión de Camille Claudel (Bruno Nuytten) Francie
- Jesús de Montreal (Denys Arcand) Kanada
- Dansen med Regitze (Kaspar Rostrup) Portoriko
- Lo que le pasó a Santiago (Jacobo Morales) Dánsko
Best Documentary Feature
- Common Threads: Stories from the Quilt
- For All Mankind
- Adam Clayton Powell
- Crack USA: County Under Siege
- Super Chief: The Life and Legacy of Earl Warren
Best Original Screenplay
- Tom Schulman (El club de los poetas muertos)
- Woody Allen (Delitos y faltas)
- Spike Lee (Haz lo que debas)
- Steven Soderbergh (Sexo, mentiras y cintas de vídeo)
- Nora Ephron (Cuando Harry encontró a Sally...)
Best Adapted Screenplay
- Alfred Uhry (Paseando a Miss Daisy)
- Ron Kovic, Oliver Stone (Nacido el cuatro de julio)
- Paul Mazursky, Roger L. Simon (Enemigos, A Love Story)
- Phil Alden Robinson (Campo de sueños)
- Shane Connaughton, Jim Sheridan (Mi pie izquierdo)
Best Achievement in Cinematography
- Freddie Francis (Tiempos de gloria)
- Mikael Salomon (Abyss)
- Haskell Wexler (El escándalo Blaze)
- Robert Richardson (Nacido el cuatro de julio)
- Michael Ballhaus (Los fabulosos Baker Boys)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Alan Menken (La sirenita)
- John Williams (Nacido el cuatro de julio)
- Dave Grusin (Los fabulosos Baker Boys)
- James Horner (Campo de sueños)
- John Williams (Indiana Jones y la última cruzada)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Alan Menken (La sirenita) - "Under the Sea"
- El cielo se equivocó - "After All"
- Shirley Valentine - "The Girl Who Used to Be Me"
- Dulce hogar... ¡a veces! - "I Love to See You Smile"
- La sirenita - "Kiss the Girl"
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
Best Sound Editing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- The Johnstown Flood
- Fine Food, Fine Pastries, Open 6 to 9
- Yad Vashem: Preserving the Past to Ensure the Future
Honorary Award
Jean Hersholt Humanitarian Award
1989 - The 61st Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Rain Man (El hombre de la lluvia)
Best Motion Picture of the Year
- Rain Man (El hombre de la lluvia)
- El turista accidental
- Las amistades peligrosas
- Arde Mississippi
- Armas de mujer
Best Achievement in Directing
- Barry Levinson (Rain Man (El hombre de la lluvia))
- Charles Crichton (Un pez llamado Wanda)
- Mike Nichols (Armas de mujer)
- Alan Parker (Arde Mississippi)
- Martin Scorsese (La última tentación de Cristo)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Dustin Hoffman (Rain Man (El hombre de la lluvia))
- Gene Hackman (Arde Mississippi)
- Tom Hanks (Big)
- Edward James Olmos (Lecciones inolvidables)
- Max von Sydow (Pelle, el conquistador)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Jodie Foster (Acusados)
- Glenn Close (Las amistades peligrosas)
- Melanie Griffith (Armas de mujer)
- Meryl Streep (Un grito en la oscuridad)
- Sigourney Weaver (Gorilas en la niebla)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Kevin Kline (Un pez llamado Wanda)
- Alec Guinness (Little Dorrit)
- Martin Landau (Tucker, un hombre y su sueño)
- River Phoenix (Un lugar en ninguna parte)
- Dean Stockwell (Casada con todos)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Geena Davis (El turista accidental)
- Joan Cusack (Armas de mujer)
- Frances McDormand (Arde Mississippi)
- Michelle Pfeiffer (Las amistades peligrosas)
- Sigourney Weaver (Armas de mujer)
Best Foreign Language Film
- Pelle, el conquistador (Bille August) Dánsko
- Hanussen (István Szabó) Maďarsko
- Le Maître de musique (Gérard Corbiau) Belgie
- Salaam Bombay! (Mira Nair) Indie
- Mujeres al borde de un ataque de nervios (Pedro Almodóvar) Španělsko
Best Documentary Feature
- Hotel Terminus
- Let's get lost
- Promises to Keep
- Who Killed Vincent Chin?
- The Cry of Reason: Beyers Naude - An Afrikaner Speaks Out
Best Original Screenplay
- Ronald Bass, Barry Morrow (Rain Man (El hombre de la lluvia))
- Ron Shelton (Los búfalos de Durham)
- Naomi Foner (Un lugar en ninguna parte)
- John Cleese, Charles Crichton (Un pez llamado Wanda)
- Gary Ross, Anne Spielberg (Big)
Best Adapted Screenplay
- Christopher Hampton (Las amistades peligrosas)
- Frank Galati, Lawrence Kasdan (El turista accidental)
- Tab Murphy, Anna Hamilton Phelan (Gorilas en la niebla)
- Christine Edzard (Little Dorrit)
- Jean-Claude Carrière, Philip Kaufman (La insoportable levedad del ser)
Best Achievement in Cinematography
- Peter Biziou (Arde Mississippi)
- John Seale (Rain Man (El hombre de la lluvia))
- Conrad L. Hall (Conexión Tequila)
- Sven Nykvist (La insoportable levedad del ser)
- Dean Cundey (¿Quién engañó a Roger Rabbit?)
Best Achievement in Film Editing
- ¿Quién engañó a Roger Rabbit?
- Jungla de cristal
- Gorilas en la niebla
- Arde Mississippi
- Rain Man (El hombre de la lluvia)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Dave Grusin (Un lugar llamado Milagro)
- John Williams (El turista accidental)
- George Fenton (Las amistades peligrosas)
- Maurice Jarre (Gorilas en la niebla)
- Hans Zimmer (Rain Man (El hombre de la lluvia))
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Carly Simon (Armas de mujer) - "Let the River Run"
- Bagdad Café - "Calling You"
- Buster, el robo del siglo - "Two Hearts"
Best Achievement in Production Design
- Las amistades peligrosas
- Eternamente amigas
- Rain Man (El hombre de la lluvia)
- Tucker, un hombre y su sueño
- ¿Quién engañó a Roger Rabbit?
Best Achievement in Costume Design
- Las amistades peligrosas
- El príncipe de Zamunda
- Un puñado de polvo
- Asesinato en Beverly Hills
- Tucker, un hombre y su sueño
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
Best Sound Editing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
Special Benefit
Honorary Award
- National Film Board of Canada
- Eastman Kodak Company
1988 - The 60th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
El último emperador
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Bernardo Bertolucci (El último emperador)
- John Boorman (Esperanza y gloria)
- Lasse Hallström (Mi vida como un perro)
- Norman Jewison (Hechizo de luna)
- Adrian Lyne (Atracción fatal)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Michael Douglas (Wall Street)
- William Hurt (Al Filo de la Noticia)
- Marcello Mastroianni (Ojos negros)
- Jack Nicholson (Tallo de hierro)
- Robin Williams (Buenos días, Vietnam)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Cher (Hechizo de luna)
- Glenn Close (Atracción fatal)
- Holly Hunter (Al Filo de la Noticia)
- Sally Kirkland (Anna)
- Meryl Streep (Tallo de hierro)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Sean Connery (Los intocables de Eliot Ness)
- Albert Brooks (Al Filo de la Noticia)
- Morgan Freeman (El reportero de la calle 42)
- Vincent Gardenia (Hechizo de luna)
- Denzel Washington (Grita libertad)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Olympia Dukakis (Hechizo de luna)
- Norma Aleandro (Gaby, una historia verdadera)
- Anne Archer (Atracción fatal)
- Anne Ramsey (Tira a mamá del tren)
- Ann Sothern (Las ballenas de agosto)
Best Foreign Language Film
- El festín de Babette (Gabriel Axel) Dánsko
- Adiós, muchachos (Louis Malle) Francie
- Asignatura aprobada (José Luis Garci) Španělsko
- La familia (Ettore Scola) Itálie
- Pathfinder, el guía del desfiladero (Nils Gaup) Norsko
Best Documentary Feature
- Ten-Year Lunch: The Wit and Legend of the Algonquin Round Table
- Eyes on the Prize
- Hellfire: A Journey from Hiroshima
- Radio Bikini
- A Stitch for Time
Best Original Screenplay
- John Patrick Shanley (Hechizo de luna)
- Louis Malle (Adiós, muchachos)
- James L. Brooks (Al Filo de la Noticia)
- John Boorman (Esperanza y gloria)
- Woody Allen (Días de radio)
Best Adapted Screenplay
- Bernardo Bertolucci, Mark Peploe (El último emperador)
- Tony Huston (Dublineses (Los muertos))
- James Dearden (Atracción fatal)
- Gustav Hasford, Michael Herr, Stanley Kubrick (La chaqueta metálica)
- Pelle Berglund, Brasse Brännström, Lasse Hallström, Reidar Jönsson (Mi vida como un perro)
Best Achievement in Cinematography
- Vittorio Storaro (El último emperador)
- Michael Ballhaus (Al Filo de la Noticia)
- Allen Daviau (El imperio del sol)
- Philippe Rousselot (Esperanza y gloria)
- Haskell Wexler (Matewan)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- David Byrne, Ryūichi Sakamoto, Cong Su (El último emperador)
- George Fenton, Jonas Gwangwa (Grita libertad)
- John Williams (El imperio del sol)
- Ennio Morricone (Los intocables de Eliot Ness)
- John Williams (Las brujas de Eastwick)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Franke Previte (Dirty Dancing) - "(I've Had) The Time of My Life"
- Grita libertad - "Cry Freedom"
- Maniquí - "Nothing's Gonna Stop Us Now"
- Superdetective en Hollywood II - "Shakedown"
- La princesa prometida - "Storybook Love"
Best Achievement in Production Design
- El último emperador
- El imperio del sol
- Esperanza y gloria
- Días de radio
- Los intocables de Eliot Ness
Best Achievement in Costume Design
- El último emperador
- Dublineses (Los muertos)
- El imperio del sol
- Maurice
- Los intocables de Eliot Ness
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- Young at Heart
- Frances Steloff: Memoirs of a Bookseller
- In the Wee Wee Hours...
- Language Says It All
- Silver Into Gold
Special Benefit
1987 - The 59th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Platoon
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Oliver Stone (Platoon)
- Woody Allen (Hannah y sus hermanas)
- James Ivory (Una habitación con vistas)
- Roland Joffé (La misión)
- David Lynch (Terciopelo azul)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Paul Newman (El color del dinero)
- Dexter Gordon (Alrededor de la medianoche)
- Bob Hoskins (Mona Lisa)
- William Hurt (Hijos de un Dios Menor)
- James Woods (Salvador)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Marlee Matlin (Hijos de un Dios Menor)
- Jane Fonda (A la mañana siguiente)
- Sissy Spacek (Crímenes del corazón)
- Kathleen Turner (Peggy Sue se casó)
- Sigourney Weaver (Aliens: El regreso)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Michael Caine (Hannah y sus hermanas)
- Tom Berenger (Platoon)
- Willem Dafoe (Platoon)
- Denholm Elliott (Una habitación con vistas)
- Dennis Hopper (Hoosiers: más que ídolos)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Dianne Wiest (Hannah y sus hermanas)
- Tess Harper (Crímenes del corazón)
- Piper Laurie (Hijos de un Dios Menor)
- Mary Elizabeth Mastrantonio (El color del dinero)
- Maggie Smith (Una habitación con vistas)
Best Foreign Language Film
- El asalto (Fons Rademakers) Nizozemí
- Betty Blue (Jean-Jacques Beineix) Francie
- El declive del imperio americano (Denys Arcand) Kanada
- Mi dulce pueblecito (Jiří Menzel) Československo
- '38 (Wolfgang Glück) Rakousko
Best Documentary Feature
- Artie Shaw: Time Is All You've Got
- Down and Out in America
- Chile: Hasta Cuando?
- Isaac in America: A Journey with Isaac Bashevis Singer
- Witness to Apartheid
Best Original Screenplay
- Woody Allen (Hannah y sus hermanas)
- John Cornell, Paul Hogan, Ken Shadie (Cocodrilo Dundee)
- Hanif Kureishi (Mi hermosa lavandería)
- Oliver Stone (Platoon)
- Richard Boyle, Oliver Stone (Salvador)
Best Adapted Screenplay
- Ruth Prawer Jhabvala (Una habitación con vistas)
- Hesper Anderson, Mark Medoff (Hijos de un Dios Menor)
- Richard Price (El color del dinero)
- Beth Henley (Crímenes del corazón)
- Bruce A. Evans, Raynold Gideon (Cuenta conmigo)
Best Achievement in Cinematography
- Chris Menges (La misión)
- Jordan Cronenweth (Peggy Sue se casó)
- Robert Richardson (Platoon)
- Tony Pierce-Roberts (Una habitación con vistas)
- Donald Peterman (Star Trek IV - Misión: salvar la Tierra)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Herbie Hancock (Alrededor de la medianoche)
- James Horner (Aliens: El regreso)
- Jerry Goldsmith (Hoosiers: más que ídolos)
- Ennio Morricone (La misión)
- Leonard Rosenman (Star Trek IV - Misión: salvar la Tierra)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Giorgio Moroder (Top Gun (Ídolos del aire)) - "Take My Breath Away"
- Karate Kid II, la historia continúa - "Glory of Love"
- ¡Así es la vida! - "Life in a Looking Glass"
- La tienda de los horrores - "Mean Green Mother from Outer Space"
- Fievel y el Nuevo Mundo - "Somewhere Out There"
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
- Platoon
- Aliens: El regreso
- El sargento de hierro
- Star Trek IV - Misión: salvar la Tierra
- Top Gun (Ídolos del aire)
Best Sound Editing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- Women - for America, for the World
- Sam
- The Masters of Disaster
- Debonair Dancers
- Red Grooms: Sunflower in a Hothouse
Honorary Award
1986 - The 58th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Memorias de África
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Sydney Pollack (Memorias de África)
- Hector Babenco (El beso de la mujer araña)
- John Huston (El honor de los Prizzi)
- 黒澤明 (Ran)
- Peter Weir (Único testigo)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- William Hurt (El beso de la mujer araña)
- Harrison Ford (Único testigo)
- James Garner (El romance de Murphy)
- Jack Nicholson (El honor de los Prizzi)
- Jon Voight (El tren del infierno)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Geraldine Page (Regreso a Bountiful)
- Anne Bancroft (Agnes de Dios)
- Whoopi Goldberg (El color púrpura)
- Jessica Lange (Dulces sueños)
- Meryl Streep (Memorias de África)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Don Ameche (Cocoon)
- Klaus Maria Brandauer (Memorias de África)
- William Hickey (El honor de los Prizzi)
- Robert Loggia (Al filo de la sospecha)
- Eric Roberts (El tren del infierno)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Anjelica Huston (El honor de los Prizzi)
- Margaret Avery (El color púrpura)
- Amy Madigan (Dos veces en una vida)
- Meg Tilly (Agnes de Dios)
- Oprah Winfrey (El color púrpura)
Best Foreign Language Film
- La historia oficial (Luis Puenzo) Argentina
- Amarga cosecha (Agnieszka Holland) Západní Německo
- Coronel Redl (István Szabó) Maďarsko
- 3 solteros y un biberón (Coline Serreau) Francie
- Papá está en viaje de negocios (Emir Kusturica) Jugoslávie
Best Documentary Feature
- Broken Rainbow
- Soldiers in Hiding
- The Statue of Liberty
- Unfinished Business
- Las madres de la Plaza de Mayo
Best Original Screenplay
- William Kelley, Earl W. Wallace (Único testigo)
- Bob Gale, Robert Zemeckis (Regreso al futuro)
- Terry Gilliam, Charles McKeown, Tom Stoppard (Brazil)
- Aída Bortnik, Luis Puenzo (La historia oficial)
- Woody Allen (La rosa púrpura de El Cairo)
Best Adapted Screenplay
- Kurt Luedtke (Memorias de África)
- Menno Meyjes (El color púrpura)
- Leonard Schrader (El beso de la mujer araña)
- Richard Condon, Janet Roach (El honor de los Prizzi)
- Horton Foote (Regreso a Bountiful)
Best Achievement in Cinematography
- David Watkin (Memorias de África)
- Allen Daviau (El color púrpura)
- William A. Fraker (El romance de Murphy)
- Asakazu Nakai, Takao Saitô, Shôji Ueda (Ran)
- John Seale (Único testigo)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- John Barry (Memorias de África)
- Georges Delerue (Agnes de Dios)
- Quincy Jones (El color púrpura)
- Bruce Broughton (Silverado)
- Maurice Jarre (Único testigo)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Lionel Richie (Noches de sol) - "Say You, Say Me"
- El color púrpura - "Miss Celie's Blues (Sister)"
- Regreso al futuro - "The Power of Love"
- Noches de sol - "Separate Lives (Love Theme from White Nights)"
- Chorus Line - "Surprise, Surprise"
Best Achievement in Production Design
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
Best Sound Editing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- Witness to War: Dr. Charlie Clements
- Making Overtures: The Story of a Community Orchestra
- The Courage to Care
- Keats and His Nightingale: A Blind Date
- The Wizard of the Strings
Honorary Award
Jean Hersholt Humanitarian Award
1985 - The 57th Academy Awards
Best Motion Picture of the Year
Amadeus
Best Motion Picture of the Year
Best Achievement in Directing
- Miloš Forman (Amadeus)
- Woody Allen (Broadway Danny Rose)
- Robert Benton (En un lugar del corazón)
- Roland Joffé (Los gritos del silencio)
- David Lean (Pasaje a la India)
Best Performance by an Actor in a Leading Role
- F. Murray Abraham (Amadeus)
- Jeff Bridges (Starman, el hombre de las estrellas)
- Albert Finney (Bajo el volcán)
- Tom Hulce (Amadeus)
- Sam Waterston (Los gritos del silencio)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Sally Field (En un lugar del corazón)
- Judy Davis (Pasaje a la India)
- Jessica Lange (Country)
- Vanessa Redgrave (Las bostonianas)
- Sissy Spacek (Cuando el río crece)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Haing S. Ngor (Los gritos del silencio)
- Adolph Caesar (Historia de un soldado)
- John Malkovich (En un lugar del corazón)
- Pat Morita (Karate Kid, el momento de la verdad)
- Ralph Richardson (Greystoke, la leyenda de Tarzán, el rey de los monos)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Peggy Ashcroft (Pasaje a la India)
- Geraldine Page (Sed de poder)
- Glenn Close (El mejor)
- Lindsay Crouse (En un lugar del corazón)
- Christine Lahti (Swing Shift)
Best Foreign Language Film
- La diagonal del loco (Richard Dembo) Švýcarsko
- Camila (María Luisa Bemberg) Argentina
- Detrás de los muros (Uri Barbash) Izrael
- Sesión continua (José Luis Garci) Španělsko
- Vojenno-polevoj roman (Pyotr Todorovskiy) Sovětský Svaz
Best Documentary Feature
Best Original Screenplay
- Robert Benton (En un lugar del corazón)
- Gregory Nava, Anna Thomas (El Norte)
- Daniel Petrie Jr. (Superdetective en Hollywood)
- Woody Allen (Broadway Danny Rose)
- Bruce Jay Friedman, Lowell Ganz, Brian Grazer, Babaloo Mandel (Un, dos, tres… Splash)
Best Adapted Screenplay
- Peter Shaffer (Amadeus)
- David Lean (Pasaje a la India)
- Charles Fuller (Historia de un soldado)
- Michael Austin, Robert Towne (Greystoke, la leyenda de Tarzán, el rey de los monos)
- Bruce Robinson (Los gritos del silencio)
Best Achievement in Cinematography
- Chris Menges (Los gritos del silencio)
- Miroslav Ondříček (Amadeus)
- Ernest Day (Pasaje a la India)
- Caleb Deschanel (El mejor)
- Vilmos Zsigmond (Cuando el río crece)
Best Achievement in Film Editing
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
- Maurice Jarre (Pasaje a la India)
- John Williams (Indiana Jones y el templo maldito)
- Randy Newman (El mejor)
- John Williams (Cuando el río crece)
- Alex North (Bajo el volcán)
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
- Stevie Wonder (La mujer de rojo) - "I Just Called to Say I Love You"
- Prince (Purple Rain (Lluvia Púrpura))
- Los teleñecos conquistan Manhattan
- Songwriter
- Contra todo riesgo - "Against All Odds (Take a Look at Me Now)"
- Footloose - "Footloose"
- Los cazafantasmas - "Ghostbusters"
- Footloose - "Let's Hear It for the Boy"
Best Achievement in Production Design
- Karel Černý, Patrizia von Brandenstein (Amadeus)
- Cotton Club
- El mejor
- Pasaje a la India
- 2010: Odisea dos
Best Achievement in Costume Design
Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Best Achievement in Visual Effects
Best Sound Mixing
Best Live Action Short Film
Best Animated Short Film
Best Documentary Short Film
- The Stone Carvers
- The Children of Soong Ching Ling
- Code Gray: Ethical Dilemmas in Nursing
- The Garden of Eden
- Vospominaniye o Pavlovske
Special Benefit
Honorary Award
- James Stewart
- The National Endowment for the Arts